Owena Wister

Text dotazu

Je mozno zjistit neco o zivote Owena Wistera?

Odpověď

Dobrý den,

posíláme Vám krátký záznam z World Biographical Index (WBI):

Name: Wister, Owen
Year of Birth: 1860
Year of Death: 1938
Gender: m
Occupation: lawyer; author
Archive: American Biographical Archive (ABA) Fiche Location: I 1772,209-216;II 683,268-282;S 114,245

American Biographical Archive je dostupný na mikrofiších uživatelům NK ČR - viz více http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mikrofise.htm

Dále posímáme výběr doporučené literatury, kde je záznam autora podle WBI.

Source Citation: Adams, Oscar Fay: A Dictionary of American Authors / by Oscar Fay Adams. - Boston [et al.]: Houghton, Mifflin & Co, 1897

Source Citation: The National Cyclopaedia of American Biography: being the History of the United States. - New York: White, 1898,1892-1947. - 34 vols [Vol. 1-13. 1898,93-1909 only]

Source Citation: Who's Who in America: a Biographical Dictionary of Notable Living Men and Women of the United States; 1899-1900 / edited by John W. Leonard. - Chicago: Marquis, [1899-1900]

Source Citation: Lossing, Benson John: Harper's Encyclopaedia of United States History: from 458 A.D. to 1902 / based upon the Plan of Benson John Lossing. - New York [et al.]: Harper, 1902. - 10 vols

Source Citation: Who's Who in America: a Biographical Dictionary of Notable Living Men and Women of the United States. 1908-1909 / Founded and edited by Albert Nelson Marquis. - Chicago [et al.]: Marquis [et al.], 1908-1909

Source Citation: Herringshaw's American Blue-Book of Biography: Prominent Americans of 1915. Thirty Thousand Biographies.. / edited and compiled under the supervision of Thomas William Herringshaw. - Chicago: American Publishers' Ass, [1915]

Short Title: Lawrence A.
Source Citation: Who's Who Among North American Authors: Vol. II: 1925-1926 / edited by A. Lawrence. - Los Angeles: Golden Syndicate, 1925

Ověření dostupnosti výše uvedených titulů na území ČR lze prostřednictvím báze SKC.

Po zadání jména do Google.com bylo nalezeno mnoho odkazů, včetně níže uvedených:

http://www.kirjasto.sci.fi/owister.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Owen_Wister

nebo při možnosti vyzkoušení zkušebního přístupu (free trial) i v encyklopedii Britannica:
http://www.britannica.com/eb/article-9077273/Owen-Wister