Ovocné a jiné stromy dobře rodící ve stínu

Text dotazu

Které ovocné nebo jiné plodově užitkové stromy (např. ořech) mohu vysázet na pozemku, který je takřka celý zastíněn? Nyní jsou na něm jabloně, které živoří a příliš nerodí.

Odpověď

Dobrý den,

o odpověď na Váš dotaz jsme poprosili paní Ing. Janu Kloutvorovou z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousech:

"Bohužel, zastíněné pozemky nejsou příliš vhodné na pěstování ovocných dřevin, nejen proto, že ovoce hůře vyzrává a má i méně kvalitní chuť, ale stromy v takových místech hodně trpí i výskytem houbových chorob, namrzáním dřeva, nižším výnosem atd. Z dotazu není jasné, zda se pozemek současně vyznačuje např. i vyšší hladinou spodní vody, jaká je nadmořská výška apod. Odpověď proto může mít jen obecnější charakter. Domnívám se, že na tomto pozemku by bylo možno se zaměřit spíše na drobné ovoce, které často vyžaduje i větší vzdušnou vlhkost, která bývá vyšší právě na zastíněných pozemcích. Zkuste proto např. kanadské borůvky, ostružiníky, malinoostružiníky, maliny, jahodník. Dobré výsledky by mohly poskytnout i kamčatské borůvky (zimolez kamčatský), které na rozdíl od těch kanadských nevyžadují kyselou půdu, lískové ořechy, případně arónie černá, z jejíž plodů lze připravovat např. velmi dobré šťávy a sirupy s významnými dietetickými vlastnostmi a cennými nutričními látkami. Z dalších méně známých či rozšířených ovocných rostlin, které mají nižší nároky na stanovištní podmínky lze doporučit např. dřín či rakytník."