Osvobození Prahy

Text dotazu

Kdo osvobodil Prahu v květnu 1945?

Odpověď

Dobrý den,

v publikaci dějiny zemí Koruny české v datech jsou k osvobození Plzně a Prahy uvedeny následující informace:

Plzeň
6.5.1945 - Americká armáda osvobodila Plzeň a během 7.5. dosáhla povolené demarkační čáry (Karlovy Vary - Plzeň - České Budějovice), když jejich mise přijela až do Prahy.

Generál D.D.Eisenhower vydal rozkaz 3. armádě, aby zastavila další postup do nitra Čech; v oblasti západních a jihozápadních Čech operovalo 6 amerických divizí (150 tisíc vojáků). Americká vojska obsadila kolem 9 tisíc km2 (7% tehdejší rozlohy republiky).

Praha
5.5.1945 - Těžiště povstání se přesunulo do Prahy; ozbrojené boje začaly zápasem o rozhlas. Česká národní rada vydala dopoledne provolání o převzetí vládní a výkonné moci v českých zemích (přípravou převratu se zabývala již 3.května). V noci na 6.května vyrostlo v ulicích na 1600 barikád.

6. 5.1945 - Do Prahy vstoupila střední skupina tzv. Vlasovovy armády (jedna ze dvou divizí rozmístěných v jižřních a středních Čechách) pod velením generála S.K.Bunjačenka a snažila se (přes Vlasovův zákaz) dojednat s Českou národní radou politickou dohodu. Na několika místech Prahy vstoupili vlasovci do bojů s Němci. 8.5.1945 se po neshodách s velením povstalců stáhli.

8.5.1945 - Česká národní rada i vojenské velení povstalé Prahy (generál K.Kutlvašr) uzavřeli dohodu o odchodu německé armády z města; byla v souladu s podmínkami o bezpodmínečné kapitulaci německých ozbrojených sil, podepsané den předtím v Remeši. Německé jednotky opouštěly město na západ a jihozápad.

9.5.1945 - Časně ráno pornikly předsunuté jednotky 1. ukrajiského frontu maršála I.S.Koněva ze severu a severozápadu do Prahy a likvidovaly poslední ohniska německého odporu. Praha byla opět svobodná.

ČAPKA, František. Dějiny zemí Koruny české v datech. 3. opravené a doplněné vyd. Praha : Nakladatelství Libri, 1999. 1001 s. ISBN 80-7277-000-4. s. 709-710

Další informace naleznete i na internetu, např.:
- http://www.lib.cas.cz/www/cz/kalendarium/kveten_04.html
- http://www.rozhlas.cz/wwii/osvobozeni/_zprava/165184