Osobnost zemského rabína H. B. Fassela

Text dotazu

Dobrý den, rád bych získal všechny dostupné informace, historické a životopisné o osobě rabína Hirsch B. Fassela, narozeného v 1802 v Boskovicích, zemřel roku 1883 v Maďarsku, Nagy Kanisza.

Odpověď

Hirsch Baer Fassel, rabin a spisovatel.
Narodil se 19.8.1802 (v jiných pramenech se též uvádí 21.8.) v Boskovicích, zemřel 26.12.1883 v Nagy-Kanisza, Maďarsko.
Navštěvoval Jeschiwah v Bratislavě.
Navzdory potížím od ortodoxní židovské strany byl od r. 1836 rabim v Prostějově, od r. 1851 v Nagy-Kaniszá.
Fassel byl vůdcem maďarského židovského reformního hnutí, vedl kázání v německém jazyce, zasazoval se o přemístění židovských sňatků do synagog a také o povolení používat rýži a luštěniny během svátku Pesach.[Přeloženo z němčiny.]

[Zdroj: Österreichisches Biographisches Lexikon 1815-1950. Bd. I. Graz; Köln : Verlag Hermann Böhlaus Naft., 1957.]

Více informací by vám mohlo poskytnout Židovské muzeum v Praze. http://www.jewishmuseum.cz/
Referenční centrum: Kontakt: tel. 221 711 562, e-mail: sarka.suranova@jewishmuseum.cz