Osobnost podnikatele

Text dotazu

Dobrý večer, zpracovávám diplomovou práci na téma osobnost podnikatele. Můžete mi prosím doporučit literaturu? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
je mnoho vlastností, které by měl podnikatel mít; kromě učinění prvotního kroku a to je rozhodnutí, že chce podnikat a finančního vkladu do začátku, by si měl věřit, měl by být pracovitý, vzdělaný v oboru, v kterém chce podnikat a mít i všeobecný společenskokulturněpolitický rozhled, přehled o spotřebitelském trhu, měl by mít slušné vystupování a chování, zvládat asertivní jednání, pevné nervy a měl by umět zariskovat, mít odvahu se do podnikání pustit a v neposlední řadě by měl umět i odpočívat…
To je představa, jaká se může nabízet při spojení slov - osobnost podnikatele. Jakou představu, jaké hledisko ale zvolíte, až začnete o podnikateli psát, je-li to sonda z oboru psychologie, sociální hledisko, odborné, profesní,… nebo všecko dohromady, je jen na Vás. S.30: „ Podnikatel je jinak viděn ekonomy, psychology,byznysmeny i politiky.“ ( Zdroj: SRPOVÁ, Jitka a kol. Základy podnikání. Teoretické poznatky, příklady a zkušenosti českých podnikatelů. Praha: Grada Publishing, 2010.)
S.29: „ Pragmaticky lze podnikatele definovat jako jedince, který vlastní a vede podnik…Jedna z prvních definicí pojmu podnikatel vznikla již v 18. století a za autora bývá považován Richard Cantillon (1755). Tento významný ekonom a publicista pohlížel na podnikatele jako na osobu, která přejímá riziko….“ (Zdroj: ZICHOVÁ, Jaroslava. Živnostenské podnikání. Ostrava: Key Publishing, 2008.)
Součástí diplomové nebo jakékoli školní práce je výběr literatury. V pravidlech zadávání dotazu služby Ptejte se knihovny je napsáno: http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu
Referáty a otázky ke zkouškám
Nežádejte od nás, abychom vypracovali vaše referáty, úkoly a jiné školní úlohy, taktéž nezodpovídáme otázky různých kvízů a testů. Rádi vám ukážeme, jak vyhledat literaturu k danému tématu, uvedeme základní tituly z našich fondů, ale nečekejte více.
Jako jednu ze  základních monografií k Vašemu tématu bychom označili LUKEŠ, Martin, NOVÝ, Ivan a kol. Psychologie podnikání. Osobnost podnikatele a rozvoj podnikatelských dovedností. Praha: Management Press, 2005. ISBN 80-7261-125-9.
Literaturu k tématu Vaší práce můžete hledat např. v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR, na www.nkp.cz, (katalogy a databáze, báze NKC), podle klíčových slov. Zde jsou na ukázku některé tituly, které jsme dále vybrali :

                         Mikšík, Oldřich, 1930-2009
                         Psychika osobnosti v období závažných životních a společenských změn / Oldřich Mikšík. -- Vyd. 1.. -- Praha : Karolinum, 2009. -- 301 s. : il. ; 21 cm
                         ISBN 978-80-246-1600-1 (brož.)
                         . -- Obsahuje bibliografie. -- Vydavatel: Univerzita Karlova v Praze
                         Univerzita Karlova
                          * osobnost
                          * stres (psychologie)
                          * životní problémy
                          * sociální změna -- Česko
                          * sebeřízení
                          * psychodiagnostika
                          * studie
                         Signatury:* 54 H 296284* SF II 079252

                         Bedrnová, Eva, 1946-
                         Psychologie podnikání : Image podnikání : Marketing je především psychologie / Eva Bedrnová. -- Praha : FITR JUVEN Bohemia, [1994] (Martin : Neografia). -- 72 s. : obr. ; 21 cm. -- (EPP : Ekonomický a právní poradce podnikatele) (Firma a trh)
                         ISBN (Brož.)
                          * image * marketing * mezilidská komunikace * podnikatelská osobnost * podnikatelské úspěchy * podnikání * psychologie * schopnosti
                          * příručky
                          * podnikání - psychologie (hledisko) - příručky
                          * marketing - psychologie (hledisko) - příručky
                         Signatury:* 54 H 161330

                         Lednický, Václav, 1941-
                         Tomáš Baťa a jeho následovníci / Václav Lednický. -- Karviná : Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, 2009. -- 110 s. ; 24 cm. -- (Studia oeconomica : vědecké monografie Slezské univerzity v Opavě, Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné)
                         ISBN 978-80-7248-545-1 (brož.)
                         Anglické resumé
                         50 výt.. -- Obsahuje bibliografie, bibliografické odkazy a rejstřík. -- Určeno odborné veřejnosti
                          * Baťa, Tomáš, 1876-1932
                          * Baťa, Jan Antonín, 1898-1965
                          * Baťa, Tomáš, 1914-2008
                          * Baťovy závody
                          * podnikatelé -- Česko -- 19.-20. stol.
                          * podnikatelé -- Kanada -- 20.-21. stol.
                          * podnikání
                          * podnikový management
                          * Zlín (Česko)
                          * monografie
                         Signatury:* 54 F 101623

                         Tuma, Miroslav, 1931-
                         Úspěšnost jednání podnikatelů / Miroslav Tuma. -- Praha : FITR JUVEN Bohemia, 1994 (Martin : Neografia). -- 96 s. ; 21 cm. -- (EPP : Ekonomický a právní poradce podnikatele) (Firma a trh)
                         ISBN (Brož.)
                         Přehl. lit.
                          * diplomatická jednání * efektivní komunikace * management * manažerská osobnost * obchodní jednání * podnikatelské úspěchy * produktivní myšlení * racionální řízení * sebevzdělávání * sebezdokonalování * společenské vystupování * společnost znalostí * veřejné vystupování
                          * příručky
                          * podnikání úspěšné - příručky
                          * manažeři - efektivita pracovní - příručky
                         Signatury:* 54 H 161329

                         Rybka, Zdeněk, 1927-
                         Základní zásady Baťova systému pro podnikatele a vedoucí pracovníky : (studie) / Zdeněk Rybka. -- 2. vyd.. -- Ve Zlíně : Fakulta managementu a ekonomiky, Univerzita Tomáše Bati, 2008. -- 91 s. : il., portréty ; 21 cm. -- (Studie)
                         ISBN 978-80-7318-727-9 (brož.)
                         Chronologický přehled -- 250 výt.. -- Obsahuje bibliografii
                          * Baťa, Tomáš, 1876-1932
                          * podnikatelé -- Česko -- 20. stol.
                          * podnikový management
                          * podnikání
                          * názory a postoje
                          * úspěch
                          * Zlín (Česko)
                          * studie
                         Signatury:* 54 H 289535

                         Srpová, Jitka, 1957-
                         Základy podnikání : teoretické poznatky, příklady a zkušenosti českých podnikatelů / Jitka Srpová, Václav Řehoř a kolektiv. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2010. -- 427 s. : il. ; 25 cm. -- (Expert)
                         ISBN 978-80-247-3339-5 (váz.)
                         Anglické resumé
                         Část. přeloženo ze slovenštiny. -- Obsahuje bibliografie a rejstřík
                         Řehoř, Václav
                          * podnikání
                          * podnikový management
                          * podnikání -- Česko
                          * podnikový management -- Česko
                          * monografie
                         Signatury:* 54 F 101209

                         Němeček, Petr, 1945-
                         Základy podnikového managementu / Petr Němeček, Robert Zich. -- Vyd. 1.. -- Brno : NC Publishing, 2009. -- 143 s. : il. ; 30 cm. -- (Trivia ; 10)
                         ISBN 978-80-903858-7-0 (brož.)
                         . -- Obsahuje bibliografii
                         Zich, Robert, 1972-
                          * podnikový management
                          * učebnice vysokých škol
                         Signatury:* 54 D 161790

                         Zichová, Jaroslava, 1953-
                         Živnostenské podnikání / Jaroslava Zichová. -- Vyd. 1.. -- Ostrava : Key Publishing, 2008. -- 196 s. ; 24 cm. -- (Management)
                         ISBN 978-80-7418-001-9 (Key Publishing : brož.). -- ISBN 978-80-87255-19-3 (B.I.B.S. : brož.)
                         Nad názvem koeditor: Brno International Business School. -- Obsahuje bibliografické odkazy
                          * podnikání -- Česko
                          * podnikový management -- Česko
                          * učebnice vysokých škol * příručky
                         Signatury:* 54 F 095823* SF II 078970

Určitým hodnocením podnikatelů  jako osobnosti je i  soutěž Podnikatel roku, pořádaná od roku 1996 ve spojených státech a od roku 2000 i v České republice. Soutěž je pořádána společností Ernst & Young a každý rok jsou vyhlašovány různé kategorie včetně regionálních, na http://www.ey.com/CZ/cs/About-us/Entrepreneurship/Entrepreneur-Of-The-Year.