osobní údaje v knihovně

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi, prosím, odpovědět na dotaz, zda veřejná knihovna může mít na čtenáře tento požadavek?: Prosíme čtenáře, aby nás informovali o výskytu nakažlivých chorob v rodině.
Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,  požadavek/prosba, aby čtenáři informovali pracovníky knihovny o výskytu nakažlivých chorob v rodině, bývá zakotvena přímo v knihovnim řádu. Je to nutné vnímat v kontextu trestní odpovědnosti za šíření nakažlivé choroby viz např. http://trestni.juristic.cz/484761/clanek/trz.
Šíření nakažlivé choroby - může jít o šíření z nedbalosti, vzácně úmyslně; jedná se o tzv. "ohrožovací trestný čin", takže není rozhodující, má-li následky.

Knihovny nevedou evidenci o nakažlivé chorobě konkrétní osoby. Na základě sdělení uživatele a v součinnosti s ním, případně odpovědnými orgány (lékař, hygienik, policie) učiní příslušná opatření na ochranu ostatních uživatelů, pracovníků a sbírek knihovny. Fyzická osoba (uživatel knihovny) postižená/ý nakažlivou chorobou, resp. je nakažlivá choroba v jeho bezprostředním okolí, by měla dodržovat stanovená pravidla (ošetřující lékař poučí). Vzhledem k trestní odpovědnosti (viz výše) je v jeho vlastním zájmu upozornit na stav věci dotčené subjekty - v našem případě knihovnu.

Viz. http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Knihovní.řád&submenu2=117
Knihovní řád Národní knihovny ČR, Část třetí - Základní práva a povinnosti uživatelů a návštěvníků, bod 12: Pokud je registrovaný uživatel postižen nakažlivou chorobou, z důvodu ochrany jiných uživatelů a fondu se po dobu nemoci zdrží návštěv Národní knihovny. Před vrácením knihovních dokumentů vypůjčených absenčně zabezpečí jejich dezinfekci, pokud je to nezbytné a možné, případně na nutnost dezinfekce upozorní pracovníky Národní knihovny.

O vyjádření, zda se jedná o poskytnutí osobního údaje, případně možnost jeho zneužití, by bylo lépe požádat právníka.