Osobní knihovna Josefa Dobrovského

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě osud knižní pozůstalosti tohoto významného českého obrozence a vědce. Z různých zdrojů jsem vyčetl, že tento fond odkoupilo po smrti Josefa Dobrovského Národní muzeum. A pokud fond do dnešních dnů existuje, tak zda lze dohledat jednotlivé záznamy dokumentů, které měl Josef Dobrovský ve svém vlastnictví.
Děkuji moc za každou informaci.

Odpověď

Muzeum dostalo v r. 1830 odkazem D.z ledna 1829 58 rukopisů a 172 sešitů kolektaneí k jeho vlastním pracím i k pracím některých z přátel z oboru filologie, historie, dále listiny návrhů a akt týkajících se Čech (druhou část rukopisů dostala odkazem Královská česká společnost nauk). Zásluhou Františka Šternberka-Manderscheida, vykonavatele poslední vůle D., byla r. 1830 koupena za 887 zlatých od dědiců (D. neteř a synovci) soukromá knihovna D. (2283 sv.) do NM (muzeum bylo též dědicem literární pozůstalosti a poloviny jeho rukopisů). Knižní sbírka byla sepsána a odhadnuta V. Hankou. Prvotním záměrem bylo knihovnu ponechat v celku, později byla však rozptýlena a jako uzavřený knižní celek se nedochovala. Její dnešní rekonstrukce bybyla velice problematická. Sbírka je obsahově cenná - zejm. historická, filologická, slavistická literatura.