osobní asistence v rámci knihovnických služeb v ČR

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o informace ohledně poskytování služby osobní asistence v knihovnách v ČR - informace k absolventské práci. Zda je vůbec tato služba v knihovnických službách zahrnuta, jaká je současná situace v ČR, popřípadě vývojové tendence do budoucna.

Odpověď

Pokud je "Služba osobní asistence" chápána jako terminus technicus vyjadřující speciální typ služby s osobou určenou pro jeji vykon, předpokládám, že v českých veřejných knihovnách neexistuje. Výjimku mohou tvořit některé knihovny specializovaných institucí. Rozhodně o této službě v takovém pojetí nemáme přehled ani se statisticky nesleduje.

Pokud jde o nadstandardní péči věnovanou osobám se specifickými potřebami v případě, že ji při návštěvě knihovny potřebují či vyžadují, domnívám se, že většina knihoven takovouto službu podle svých možností ochotně poskytne a takovému uživateli se po dobu jeho pobytu v knihovně speciálně věnuje.

Specializovaná služba osobám s handicapem je na velmi dobré úrovni např. v Krajské knihovně Vysočiny v Havl. Brodu, ale i v některých knihovnách dalších.