OSOBA (etymologie)

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak přesně vzniklo slovo OSOBA. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Slovo osoba = všeslovanské, z o-so-b- = samo o sobě, slož. ze samohlásky o a zájmena sobě, se. Odtud také odvozena slova osobovati si, osobitý.

Informace jsme čerpali z:
HOLUB, Josef. LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1978.