Oslovení v dopisu

Text dotazu

Dobrý den,
mojí pracovní náplní je ve většině případů emailová korespondence se zákazníky, ti mi odepisují a samozřejmě oslovují. A často mne oslovují "Dobrý den, pane Polívka" nemělo by to však být "Dobrý den, pane Polívko"? Sám si nejsem úplně jist, ale považuji druhou variantu za správnou.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pokud člověka oslovujeme, měli bychom tak vždy učinit v 5. pádě. Správně je tedy Dobrý den, pane Polívko.

Toto pravidlo se stejnou měrou týká i osobní, anebo oficiální korespondence. Povšechný pozdrav Dobrý den, který se značně rozšířil v e-mailové korespondenci, je v písemném styku považován za familiární. Hodí se pro styk osobní, telefonický a pro korespondenci neformální, neoficiální a vnitřní (např. s kolegy). Oficiální dopis je vhodné začít oslovením v 5. pádě, např.

"Vážený pane Nováku", "Váženy pane inženýre", "Vážený pane předsedo". Není obvyklé oslovovat spojením funkce (titulu) a příjmení, např. "Vážený pane doktore Novotný", "Vážená paní ministryně Procházková".

Zdroj:

Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR  - http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=151&id=850