oslovení manželky

Text dotazu

Slyšel jsem, že mluvím-li o své manželce, správný
výraz je , že mluvím o své ženě, označení manželka přísluší druhé osobě
např. se ta druhá osoba ptá, co dělá moje manželka, nikoliv co dělá moje
žena. Je to tak, případně je to naopak, nebo je to úplně jedno ?Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

"Slovník českých synonym" uvádí tato dvě slova jako synonyma. Dle našeho názoru se tato dvě slova mohou používat v obou případech, tedy mluvím-li o své ženě/manželce já či o ni mluví druhá osoba. "Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost" například uvádí: "žena -(ve významu) manželka: vzal si ji za ženu, vybral synovi ženu; jeho první žena zemřela; mít věrnou ženu"

(Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2., opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1994. s. 587. ) S rozlišováním zmíněných výrazů v rámci osoby mluvčího jsme se ve své praxi nesetkali, nepodařilo se nám taktéž nalézt zdroj, který by tato dvě slova takto rozlišoval.

Se svým dotazem se můžete taktéž obrátit na odborníky v rámci Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna