Osel domácí

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jakou vzdálenost je schopen ujít průměrně osel za den.
Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

 existuje mnoho druhů a typů osla, které jsou velmi rozdílné. Některé se používají pouze na tažnou práci. Ti jsou schopni unést náklad, který váží více než 30% jejich váhy, některé druhy se dají využívat i na převážení osob. Musí však mít robustnější konstrukci těla. Většina oslů v Evropě se využívá v cirkusech atd. Ale ani u jednoho druhu se nám nepodařilo dohledat jakou vzdálenost v průměru ujde během dne, zjistili jsme jen, že se osel za normálních okolností pohybuje ve třech základních chodech - tedy krok, klus a cval. Momochod, tj. specifický chod zvířat, při kterém se současně posunuje dopředu stejnostranná přední i zadní končetina, se u oslů také vyskytuje. Pohyb oslů nevyniká velkou rychlostí. To ale neznamená, že by toho v případě potřeby nebyli osli schopní. Divocí osli na útěku dovedou běžet rychlostí až 70 km v hodině. Pro srovnání běžná průměrná rychlost středně velkého osla v kroku je 4 až 6 km za hodinu. Ve cvalu je to pak 13 - 25 km/h.

 Zdroje:

* Lloyd, John. Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech. 1. brož. vyd. v českém jazyce. Praha : BB/art, 2010. ISBN 978-80-7381-742-8 (brož.)

* Sambraus, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat : skot, ovce, kozy, koně, osli, prasata : 250 plemen. 1. vyd. v češtině. Praha : Brázda, 2006. ISBN 80-209-0344-5 (váz.).

* Hafner, Marisa. Osli a jejich chov : rádce chovatele domácích zvířat. 1. vyd. v češtině. Praha : Brázda, 2009. ISBN 978-80-209-0373-0.