osada Janatov

Text dotazu

Vznik osady Janatov ve východních čechách. Jmenuje se po nájemci-majiteli
dvora, který se jmenoval Janata? Je známo něco o jeho datech případně
alespoň jednom potomku? Kdy tento dvůr/zemědělský objekt - ovčín ?
zanikl?Patřil tento objekt/dvůr/ do majetku Harachů ?

Odpověď

Ottův slovník naučný (Praha: J. Otto, 1898):
Janatov, Janotov, osada v Čechách u Lodína, hejtmanství Král. Hradec, okres
Nechanice, fara a pš. Velké Petrovice; 31 domů, 188 občanů (1890). Ves je z
nejmladších osad v Čechách.

PROFOUS, Antonín: Místní jména v Čechách jejich vznik, původní význam a
změny (Praha, Česká akademie věd a umění, 1949):
Janatov (lid. v Janatově, do Janatova), vesnice (m.o. Lodín), 5 a půl km sz.
od Nechanic. Vznikla pravděpodobně v roce1790. Toto místní jméno povstalo
podle vzoru starých místních jmen na -ov z příjmení Janata.

HORYNA, Václav: Vlastivěda Královéhradecka - kulturní a hospodářský snímek
okresu (HK: Okresní pedagogické středisko, 1968) :
Janatov podle příjmení Janata. Janata byl prý první porybný na panských
rybnících Herynk a Homoláč (1790). Obec Lodín a pozdější osada Janatov
patřili nejprve Janu z Valdštějna, ten prodal vesnici Mikuláši Pecingarovi z
Bydžína. Posledními majiteli byli Harachové. V roce 1924 byla provedena
parcelace harrachovských pozemků, dvůr zbořen a materiálu použito na stavbu
silnice Lodín-Nechanice.

Podrobnější informace mohou mít i ve Státním archivu v Zámrsku
(http://www.vychodoceskearchivy.cz/)