Orodovat

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat na původ slova orodovat? Je možné najít spojení mezi latinským výrazem "ordo", znamenajícím řád a tímto pojmem? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

všeslovanské slovo orodovat , staročeské orudovati, opravdu souvisí s latinským slovem ordo = řád.

Etymologický slovník jazyka českého k původu slova uvádí:

orodovati , stč. orudovati - slc (slovanské) orodovať, pol.(polsky) oredować  = čes (stejný význam jako v češtině); ukr. orudovaty = užívati (čeho), spravovati co, říditi; rusky orúdovať = býti činný, jednati, říditi.  - od orudí; oro - spodobou; český význam se vyvinul z "jednati ve prospěch někoho"; přichýlil se k významu lat. orare: v litaniích bylo Ora pro nobis = oroduj za nás

Zdroj:

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. s. 416.

Další zdroje:

* HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.