Orgány územní státní správy

Text dotazu

Dobrý den chtěla bych vědět, které to jsou orgány
územní státní správy,jejich působnost a podřízenost.

Odpověď

Stát je organizován:

územně - státní moc se vykonává v teritoriálním prostoru ve vztahu k

obyvatelstvu

účelově - jednotlivé oblasti činnosti státu - daně, kultura, sociální

systém a pod.

funkčně

Stát je vertikálně organizovaný systém, existuje zde určitá nadřazenost a

podřízenost = vyšší rozhoduje o složení nižšího orgánu a jmenuje ho, ukládá

pokyny nižším orgánům, kontroluje nižší orgán, vyšší orgán může přezkoumat

činnost nižšího, vztah kontrolujícího a kontrolovaného.

Pravomoc, působnost a příslušnost státních orgánů  je důležitou součástí

právního statutu. Důležité je, jak stanoví pravovmoc a působnost právní

předpis.

Pravomoc = určitý typový prostředek, který má orgán k dispozici (vydá

zákon, rozhodne o povolení, vyzve k vysvětlení, vezme do vazby,..)

Rozeznáváme tři druhy pravomoci - normativní, rozhodovací a arbiterskou.

Působnost = sféra, kde se pravomoc uplatňuje (věcná, časová, teritoriální,

osobní)

Příslušnost =konkrétní vztah, praktická aplikace na konkrétní kauzu.

Územně dekoncentrované (specializované) orgány státní správy = působí v

jednotlivých územních jednotkách územní organizace  státu na základě

ustanovení zvláštních zákonů. Specializované orgány odvozené od ústředních

orgánů státní správy

- krajské, okresní, městské a obvodní správy policie a vojenské správy

-  krajské správy a okresní oddělení Českého statistického úřadu

- krajské orgány státních inspekcí

zemědělské a katastrální inspektoráty a katastrální úřady

- inspektoráty Českého úřadu bezpečnosti práce

- obvodní báňské správy

- celní ředitelství a celnice

- drážní správní orgány

- správy sociálního zabezpečení

- úřady práce

- finanční ředitelství a finanční úřady

- školské úřady;

Literatura:

Svoboda, Ivo: Základy organizace veřejné správy. Ostrava : Key Publishing,

2007. ISBN 978-80-87071-22-9 (Key Publishing : brož.)

Káňa, Pavel: Základy veřejné správy. Ostrava : Montanex, 2004. ISBN

80-7225-139-2 (brož.).

Mates, Pavel: Malá encyklopedie regionalistiky a veřejné správy. Praha :

Prospektrum, 2001. ISBN 80-7175-100-6 (brož.).

Pomahač, Richard: Veřejná správa. Praha : C.H. Beck, 2002. ISBN

80-7179-748-0 (brož.).

Pomahač, Richard: Průvodce veřejnou správou. Praha : ISV, 1999. ISBN

80-85866-42-0 (váz.).

Horzinková, Eva: Základy organizace veřejné správy v ČR. Plzeň : Aleš

Čeněk, 2008. ISBN 978-80-7380-096-3 (brož.).

Duben, Rostislav: Veřejný sektor I : (charakteristika a teoretická

východiska). Praha : Oeconomica, 2003. ISBN 80-245-0588-6.

Duben, Rostislav: Veřejný sektor II :  (některé oblasti působnosti).

Praha : Oeconomica, 2003. ISBN 80-245-0607-6.

Duben, Rostislav: Veřejný sektor III :  (formy a nástroje realizace

činnosti ve veřejném sektoru). Praha : Oeconomica, 2003. ISBN

Internetové zdroje:

http://www.nvf.cz/archiv/versprava/analyza/obsah.htm

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/6966/place

http://www.mvcr.cz/clanek/verejna-sprava.aspx