organizace zdravotnictví v českých zemích v 18.-20.století

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká literatura k tomuto tématu? Zejména jaké byly v této oblasti změny? Děkuji!

Odpověď

Dobrý den, k uvedenému tématu byste mohla využít následující publikace, které jsme nalezli v elektronickém katalogu NK ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

1) SINKULOVÁ, Ludmila. Dějiny československého lékařství : Určeno pro posl.
fak. lék. 2. díl, Od roku 1740-1848. Praha : SPN, 1965 (KNT 6). 209 s. ; 4°

2) JUNAS, Ján. Dejiny medicíny a zdravotníctva : prehľad. Martin: Osveta, 1985. 562 s. : il. ; 21 cm

3) SINKULOVÁ, Ludmila. Lékaři, stát a zdraví lidu : Z historie zdravotní služby v českých zemích Praha : SZdN, 1959 (Mír 03). 360, [2] s. : 24 s. příl. [37] s. fot. příl. ; 8°

Resumé: Dějiny zdravotnictví sledující postavení terénních lékařů za různých společenských poměrů a zabývající se právy a povinnostmi, hospodářským postavením a vlastní činností lékařskou po stránce veřejně zdravotnické i preventivní tohoto základního článku zdravotní služby. Vývojový přehled zachycuje obraz veřejného zdravotnictví za feudalismu, popisuje základy a vznik státní správy zdravotní a situaci od období národního obrození až k bojům o zestátnění obvodních lékařů první republiky a všímá si jmenovitě zdravotních zákonů a léčebné péče o dělnictvo.

4) MÁŠOVÁ, Hana. Nemocniční otázka v meziválečném Československu = The issue of hospitals in inter-war Czechoslovakia : moderní pojetí role nemocnice, jak se formovalo a postupně realizovalo v období první republiky. Praha :
Karolinum, 2005. 235 s. ; 21 cm. (Učební texty Univerzity Karlovy v Praze).
ISBN 80-246-0908-8

5) ŠTICH, Zdeněk. Vývoj zdravotnictví v lidově demokratickém Československu.
Praha : Státní zdravotnické nakladatelství, 1960 (SČT 101). 59 s. : il. ; 20 cm

6) Zdravotnictví ČSR 1945-1980 : [Inf. publ.] k 35. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou.[Praha] : Min. zdravot. ČSR, 1980 (Brno :
Ústav pro další vzdělávání stř. zdravot. pracovníků). 121, [1] s. ; 8°

7) SVOBODNÝ, Petr; HLAVÁČKOVÁ, Ludmila. Dějiny lékařství v českých zemích.
Praha : Triton, 2004. 247 s., [32] s. barev. obr. příl. : il. (některé barev.), portréty, faksim. ; 30 cm. ISBN 80-7254-424-1 (váz.)

8) NIKLÍČEK, Ladislav. Přehled dějin českého lékařství a zdravotnictví:
určeno pro školící akce Kabinetu dějin lékařství a zdravotnictví a katedry SLOZ Institutu lékařů a farmaceutů. Díl 1., Do roku 1945. Brno : Institut pro další vzdělávání stř. zdravot. pracovníků, 1989. 85 s. ; 29 cm.
(Knižnice Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů v Praze). ISBN

K vyhledávání jsme dále použili článkovou databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl), která obsahuje bibliografické záznamy článků od r. 1991. Této databázi předcházela tištěná bibliografie Články v českých časopisech 1953-1990, kde byste také mohla nalézt vhodné zdroje. Tato bibliografie je dostupná k prezenčnímu studiu např. ve studovně Referenčního centra NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm).

Z databáze ANL:

1) MÁŠOVÁ, Hana. Nemocnice v průmyslových centrech Československé republiky.
In: Dějiny věd a techniky. ISSN 0300-4414. Roč. 34, č. 1 (2001), s. 63-89

2) ŠIMŮNEK, Michal. Skupina zdravotnictví Úřadu říšského protektora v Čechách a na Moravě 1939-1942. 1. : východiska, zřízení, členění / Michal Šimůnek. In: Dějiny věd a techniky. ISSN 0300-4414. Roč. 39, č. 4 (2006), s.
233-261

3) WICHEREK, Jaroslav. Zdravotnictví na Zlínsku ve dvacátých a třicátých letech XX. století. In: Acta Musealia. Suplementa. ISSN 0862-8548. Roč. 5, č. 4 (2005), s. 1-87

Vhodné jsou také zdroje Národní lékařské knihovny (http://www.nlk.cz), zejména její článkové databáze BMČ a BMR:

BMC - Bibliographia Medica Čechoslovaca 1999+
(http://dec2.nlk.cz:4001/ALEPH/CZE/BMC/BMC/BMC/START):

1) Verejne zdravotnictvi vcera a dnes -- strucny nastin historie a novodobych peripetii oboru / Helena Hnilicova, Ustav socialniho lekarstvi a verejneho zdravotnictvi 1. LF UK, Praha. IN: Zdravotnictvi v Ceske Republice. -- ISSN 1213-6050. -- Roc. 10, c. 4 (2007), s. 140-144

2) Koncepce verejneho zdravotnictvi v Ceske republice v historickych souvislostech - odkud vychazi a kam smeruje tento obor? / Eva Pychova, Karel Dohnal, 2. LF UK, Ustav verejneho zdravotnictvi, Praha, CZ. -- Lit. 17. IN:
CESKE ZDRAVOTNICTVI : vize a skutecnost (2005), s. 133-143 BMR - Bibliographia Medica Čechoslovaca (retrospektiva z let
1953-1956,1968,1976 -1998)

1) GAŠPAR, Michal. K problematike rozvoja a organizácie zdravotníctva v prvej Českoslovoenskej republike a v období druhej svetovej vojny. Práv.
Štúdie , Roč. 16 , č. 1 , 1968 , s. 128-159

2) SLAVĚTÍNSKÝ, M. Prispevek k historii organizace zdravotnicke pece na sklonku 18. stoleti. VNITR.LEK. , Roč. 24 , č. 11 , 1978 , S. 1143-1144 , 0042-773X

3) CHARVÁT, J. Nase lekarstvi po roce 1945. PRAKT.LEK. , Roč. 60 , č. 9 , 1980 , S. 311-313 , 0032-6739

4) NIKLÍČEK, Ladislav; KOTEK, V. Dejiny lekarstvi a zdravotnictvi v csr a jejich vyznam pro rozvoj oboru socialni lekarstvi a organizace zdravotnictvi = History of medicine and the health services in the csr and their importance for the development of the discipline of social medicine and the organization of health services. CS.ZDRAV. , Roč. 33 , č. 6/7 , 1985 , S.

5) HLAVÁČKOVÁ, Ludmila. Zdravotnictví v Čechách v době Bachova absolutismu.
Zdrav. Nov. ČR , Roč. 23 , č. 32 , 1974 , s. 9 , 0044-1996

6) HLAVÁČKOVÁ, Ludmila. Lékaři a zdravotnictví v Čechách v 60. letech minulého století. Zdrav. Nov. ČR , Roč. 23 , č. 36 , 1974 , s. 9 , 0044-1996.