Organizace cest králů a bohaté šlechty ve středověku

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit literaturu, která pojednává o tom, jak a kdo organizoval cesty králů a bohatých šlechticů ve středověku, např. v období vlády Karla IV? Jedná se mi o cestování v míru.
 Zajímaly by mě zejména informace o organizační a ekonomické stránce. Tedy kdo to měl na starosti, kolik lidí a jak dopředu na tom pracovalo. Kdo co platil. Jaké možnosti ubytování se využívaly. Kolik účastníků obvykle cesta měla - šlechticů, služebnictva. Jak rychle se přesunovali, zda byla nějaká pravidla, kdo směl jet na koni, voze apod., jak se průvod řadil. Jak byli členové výpravy směrováni k ubytování, jak jejich služebnictvo. Kolik lidí zajišťovalo bezpečnost. Jak, kde a za co se nakupovaly zásoby a kolik čeho se obvykle vozilo s sebou.
Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

cestování bylo v české i světové historiografii velmi oblíbené, a tak existuje poměrně obsáhlá literatura k tomuto tématu. Obzvlášť se jedná o zpracování či ediční zpřístupnění pramenů z doby vrcholného středověku, zejména však raného novověku a novověku. Vaše otázky jsou hodně konkrétní a jejich zodpovězení často závisí na typu cesty. Jiný doprovod a organizační zajištění měl Karel IV. při cestě z Prahy na Karlštejn, jiný při korunovační cestě do Itálie.

Doporučujeme Vám prostudovat následující tituly:

OHLER, Norbert. Cestování ve středověku. Vyd. 1. Praha: H & H, 2003. 516 s. ISBN 80-86022-90-0.

BOBKOVÁ, Lenka, ed. a HRUBÁ, Michaela, ed. Cesty a cestování v životě společnosti = Reisen im Leben der Gesellschaft: [sborník příspěvků z konference konané 6.-8. září 1994 v Ústí nad Labem. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1995. 498 s. Acta Universitatis Purkynianae. Philosophica et historica. Studia historica; II, 1995. ISBN 80-7044-136-4.

BOROVIČKA, Michael. Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada, Cestovatelství. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2010. 757 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-7432-000-2.

BOBKOVÁ, Lenka. Přivítat a pohostit. Holdovací cesta krále Ladislava do Horní Lužice roku 1454 = To welcome and to honour by a feast. A royal progress of king Ladislav to Upper Lusatia in 1454. In: Dvory a rezidence ve středověku. III, Všední a sváteční život na středověkých dvorech. Praha: Historický ústav AV ČR, 2009. s. 253-269. ISBN 978-80-7286-153-8.

LANNOY, Ghillebert de a SVÁTEK, Jaroslav, ed. Cesty a poselstva. Vyd. 1. Praha: CMS, 2009. 263 s., [28] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-87271-11-7.

ŠAŠEK Z BÍŘKOVA, Václav. Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa. Překlad Bohumil Mathesius. Vyd. 3., v ČS 1. Praha: Československý spisovatel, 1974. 169 s. Slunovrat. Malá řada; sv. 9.

KLIMEK, Tomáš. Cestování do doby Karla IV.: podle narativních pramenů českého středověku. Vyd. 1. Přerov: Šárka, 2002. 120 s. ISBN 80-86584-01-1.

O'DOHERTY, Marianne, ed. a SCHMIEDER, Felicitas, ed. Travels and mobilities in the Middle Ages: from the Atlantic to the Black Sea. Turnhout: Brepols, [2015], C2015. xliii, 342 stran. International medieval research; volume 21. ISBN 978-2-503-55449-5.

BORK, Robert Odell, ed. a KANN, Andrea, ed. The art, science, and technology of medieval travel. Aldershot: Ashgate, C2008. xiv, 225 s. AVISTA studies in the history of medieval technology, science and art; v. 6. ISBN 978-0-7546-6307-2.

VERDON, Jean. Voyager au Moyen Âge. Paris: Perrin, 2007. 407 s. Tempus; 43. ISBN 978-2-262-02680-6.

GOSCH, Stephen S. a STEARNS, Peter N. Travel in world history to 1500. 1st pub. New York: Routledge, 2008. 183 s. Themes in world history. ISBN 978-0-415-22941-8.

PÁNEK, Jaroslav. Výprava české šlechty do Itálie v letech 1551-1552 = Die Reise des böhmischen Adels nach Italien in den Jahren 1551-1552. 2., dopl. vyd., V nakl. Bohumír Němec - Veduta 1. České Budějovice: Veduta, 2003. 183 s. ISBN 80-903040-8-7.

HOJDA, Zdeněk a CHODĚJOVSKÁ, Eva. Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje. I., Kavalírská cesta českého šlechtice do německých zemí, Itálie, Francie, Španělska a Portugalska. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2014. 758 s. ISBN 978-80-7422-281-8.