oranžerie

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět, kde bych našla
informace o vzniku pražské oranžérie v Královské zahradě, oranžérie na zámku
Sychrov, oranžérie na zámku Raduň. Potřebovala bych čerpat informace z
podrobnějších záznamů, obecné informace z internetu mám. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podrobnější informace ke vzniku oranžérií na zámku Sychrov a Raduň byste mohla získat z níže uvedených dokumentů, informace o jejich dostupnosti ve fondech českých knihoven je možné nalézt například prostřednictvím Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc) .

* KADLEC, Miloš. Oranžérie na Sychrově. V Liberci: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, 2009. [10] s.: barev. il.; 22 cm. ISBN 978-80-903934-5-5.

* Státní zámek Raduň - oranžérie / [text Eva Kolářová, Pavel Šopák ; foto Gabriela Čočková ... et al.]. V Ostravě: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště, 2010. 30 s.: il. (převážně barev.), plány ; 21 cm. ISBN 978-80-85034-57-8.

Dále také v článcích z odborných periodik (viz databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících, http://aleph.nkp.cz/cze/anl):

* KADLEC, Miloš. Sychrovská zámecká oranžérie. In: Světlik : svět libereckých knihoven. ISSN 1214-2751. Č. 4 (2010), s. 18-20.

* Sychrov (zámek) * oranžérie * dějiny * rekonstrukce

* KOLÁŘOVÁ, Eva. Zámecký areál v Raduni, památková obnova zdejší empírové oranžerie s okrasnou zahradou. In: Sborník Státního památkového ústavu v Ostravě 2001. Ostrava: Státní památkový ústav v Ostravě, 2002. ISBN 80-85034-25-5. 23-33

* Raduň (zámek) * dějiny * zahrady * zámecké zahrady * zámky (budovy)

K oranžérii v Královské zahradě se vztahuje kapitola v následující publikaci, záznam jsme nalezli v odborné Bibliografii Archeologického ústavu AV ČR, Pražský hrad(http://aleph18.lib.cas.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=ARUPP):

* LUKEŠ, Zdeněk. Příběh oranžerie. In Příběh Pražského hradu. Praha: Správa Pražského hradu, 2003. S. 477-479. ISBN 80-86161-72-2.

A také článek nalezený v Bibliografii Historického ústavu AV ČR(http://biblio.hiu.cas.cz) :

* VÁVROVÁ, Věra. Fíkovna v královské zahradě Pražského hradu. Dějiny a současnost. Roč.16, 1994, č. 6, s. 53-55.

Bližší informace o zmíněné oranžérii by se mohly vyskytnout také v

publikacích:

* DOBALOVÁ, Sylva. Zahrady Rudolfa II.: jejich vznik a vývoj. Praha: Artefactum, 2009. 349 s., [2] složené s. obr. příl. : il. (některé barev.), plány, faksim.; 23 cm. ISBN 978-80-86890-25-8.

* Pražský hrad * zámecké zahrady -- Česko -- 16.-17. stol. * zámecké zahrady -- Evropa -- 16.-17. stol. * dějiny architektury -- Česko -- 16.-17. stol. * dějiny architektury -- Evropa -- 16.-17. stol.

* Zahrady a parky: Pražský hrad / [text Věra Vávrová ; fotografie Zdeněk Thoma ; mapy Vojtěch Veverka]. Praha: Správa Pražského hradu, 2003. 87 s., [4] složené listy obr. příl. : barev. il., plány, faksim. ; 21 cm. (Knižnice Pražského hradu. Malá řada). ISBN 80-86161-62-5.

* Zahrady Pražského hradu / Texty Petr Chotěbor,... [aj.] ; Kresby Ervín Urban ; Fotogr. Miroslav a Barbara Huckovi. Praha: Nakl. Jiřího Poláčka, 1993.128 s.: obr., barev. fotogr. ; 34 cm + 1 vol.barev. kresba. ISBN 80-901224-8-5 (Nakladatelství Jiřího Poláčka: váz.)

* HEROLD, Eduard. Královský hrad pražský. V Praze: Tiskem a nákladem Dra Edvarda Grégra, 1894. 432 s.: il., portéty ; 26 cm.