opatovický klášter

Text dotazu

Existoval opatovický klášter a opatovický poklad?

Odpověď

Ano, klášter v Opatovicích existoval. V letech 1086-87 vznikl v Opatovicích konvent, který navázal na starší cellu založenou šlechticem Mikulcem a podřízenou břevnovskému klášteru. S historií kláštera se pojí významné literární památky. V dubnu 1421 byl klášter zničen, mniši odešli do Slezska. Klášter zmizel , bývá přibližně lokalizován do prostoru, který je poblíž Opatovického kanálu. Proběhlo a probíhají zde archeologické výzkumy. Celé klášteřiště bylo opevněno, jak dodnes dokládá západní val a příkop. Mimo klášterní ohradu stával kostel P. Marie, doložený z roku 1397, který zůstal zachován v jádře dnešního farního kostela sv. Vavřince v Opatovicích nad Labem.

O pokladu existují pověsti, některé i staleté, jako například v Kronice české Václava Hájka z Libočan, z roku 1543. Dále se o pověsti můžeme dočíst například u Bohuslava Balbína, Aloise Jiráska a dvě pověsti jsou v knize K.F. Rosůlka Pověsti na Pardubicku.

K danému tématu existuje mnoho odborných publikací, článků i beletristicky podané literatury, viz odkazy.

Na obrázku je model jak klášterního hradiště.

Použité zdroje

Pavel Vlček, Petr Sommer, Dušan Foltýn: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1998, ISBN 80-85983-17-6, str. 401

Kracík, Vlastislav: Benediktinský klášter v Opatovicích nad Labem / Vlastislav Kracík [Opatovice nad Labem] : Klub přátel historie Opatovic nad Labem a Pohřebačky, 2006. ISBN: (Brož.) plný text na: http://opatovice.xf.cz/Historie/Klaster.pdf

 Kopřiva, J. Děd a vnuk: dějepisná povídka z doby Václava IV.; Opatovický klášter: několik dějepisných obrázků. V Praze: M. Knapp, [1892]. 90 s. Besedy mládeže; 284.

 Kracík, Vlastislav. Záhadný opatovický klášter. Opatovice nad Labem: Klub přátel historie Opatovic nad Labem a Pohřebačky, 2012. 80 s.: il.

Vávra, Jan Vratislav. Opatovický klášter, neb, Pomsta vypovězence: původní povídka. V Hradci Králové: Ladislav Pospíšil, 1863. 118 s.

Literatura v Krajské knihovně v Pardubicích:
http://aleph20.knihovna-par[…]request_5=&x=22&y=4

http://www.rozhlas.cz/[…]/dil-1-poklad-opatovickeho-klastera--729455

https://cs.wikipedia.org/[…]/Opatovick%C3%BD_kl%C3%A1%C5%A1ter

Přílohy