Opařany

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informace ohledně historie jezuitského kláštera v Opařanech (okr. Tábor).

Odpověď

Dobry den, priblizne pred rokem jsme zodpovidali dotaz na obci Oparany, viz. odkaz na archiv PSK nize http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/historie-obce-oparany/?searchterm=oparany

Obec Oparany je mimo jine znama detskou psychiatrickou lecebnou, ktera vznikla z puvodni rezidence  jezuitskeho klastera. http://www.hrady.cz/index.php?OID=3355
"Původní tvrz v Opařanech se připomíná v roce 1268. V roce 1667 koupili chátrající tvrz jezuité v Jindřichově Hradci, kteří ji postoupili koleji sv. Klimenta na Starém Městě pražském. Původní tvrz byla zbořena a na jejím místě vystavěna v barokním stylu rozsáhlá rezidence. Po zrušení jezuitského řádu v r. 1773 získali rezidenci hrabata Paarové. V roce 1829 získal rozlehlé budovy Zemský ústav pro choromyslné. Zámek, bývalá jezuitská rezidence, je jednokřídlá, dvoupatrová protáhlá budova. K zámku přiléhá barokní kostel sv. Františka Xaverského. V zámku je umístěna dětská psychiatrická léčebna."

"...Roku 1677 Oparany prodal Jan Jachym Slavata koleji jezovitske v Hradci. Od ni koupila je (1669) kolej sv. Klimenta v Praze. Jezovite tu vystaveli l.1727 residenci, l.1732 nadherny kostel. Po zruseni radu (1773) zaloz. tu fara (1785) a byv. rezidence obracena na blazinec. Panstvi patrilo od r. 1825 kniz. z Paaru..."
Zdroj:
SEDLACEK, August. Mistopisny slovnik historicky kralovstvi ceskeho. Praha: Argo, 1998. ISBN 80-7203-099-X.

"Oparany (Wopařan, okr. Tabor) - ...V 17. stol. se tu vystridalo nekolik majitelu...R. 1667 koupila O. jezuitska kolej v Jindrichove Hradci, ktera je zahy postoupila koleji na Starem meste prazskem. Jezuite vybudovali na miste stare tvrze barokni rezidenci a od architekta Kiliana Ignace Dientzenhofera nechali vystavet kostel sv. Frantiska Xaverskeho. Po zruseni jezuitskeho radu (1773) pripadly O. Nabozenskemu fondu, od nehoz je r.1825 koupili hrabata Paarove. R. 1888 byl v byvale jezuitske rezidenci umisten ustav pro choromyslne...."

Zdroj: Lexikon historickych mist Cech, Moravy a Slezska. Praha: Argo, 2001. ISBN 80-7203-402-2

"Pomerne velka ves Oparany se pripomina jiz v r. 1268 jako tvrz a pivovar patrici Premyslu Otakaru II. Za husitskych valek patrila obec kalisnikum, pozdeji Rozumberkum. V dobach tricetilete valky zpustla a celkove obnovena byla az pocatkem 18. stol., kde zdejsi statek se dvema popluznimi dvory koupili prazstvi jezuite a vybudovali zde svou rezidenci. Barokni stavba pochazi z let 1717-27, koncem 19. stol. byla castecne upravena. Soucasti arealu je vrcholne barokni kostel sv. Frantiska Xaverskeho, ... od r. 1887 byl na popud Zemskeho vyboru kralovstvi ceskeho v objektu jezuitske rezidence umisten ustav pro choromyslne, v soucasnosti detska psychiatricka lecebna. V r. 1744 pobyval v klastere znamy jezuita Antonin Konias..."

Zdroj: Pruvodce po Cechach Morave Slezsku. Svazek 52. Taborsko. Praha: S+D, 2006. ISBN 80-86899-97-7