Omezování počtu stažených stran v systému Kramerius. Proč?

Text dotazu

NKP a MZK se chlubí několika miliony naskenovaných stránek starých dokumentů. Jen zlomek z nich lze pročítat, a offline studium, tzn. stáhnout si knihu, časopis etc., po vzoru amerického archive.org, je utrpením a asi pro spousty uživatelů velkou bariérou. Brání autorský zákon či jiné předpisy, umístit odkaz ke stažení celého díla (např. ve formátu pdf, djvu atd.), nebo se jedná o ono typické, české "proč to dělat jednoduše, když to jde složitě"? (draze opravíme silnici - nasázíme na ni zpomalovače, nepříjemné hrboly z betonu, ...) Prosíme o revizi celého projektu a o inspiraci např. serverem www.archive.org, který nabízí snad všechny dokumenty knihoven velkých amerických a kanadských univerzit; uživatelsky je mnohem přívětivější než český systém, tvořený ne za malý peníz!

Odpověď

Dobrý den,

požádali jsme o odpověď kolegy, kteří se podílejí na tvorbě koncepce a strategie digitalizace  novodobých fondů (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_odbor_osdf9.htm), jejich odpověď naleznete níže:

Poskytování kopií ve formátu pdf funguje plně v souladu s Autorským zákonem. Limit 20 stran pro jednotlivá uložení byl ve stávající verzi digitální knihovny Kramerius 3 z důvodů možného zpomalování odezvy systému v momentě, kdy by si uživatel chtěl stáhnout celý dokument najednou. To by v případě ukládání datově i formátově velkých novinových titulů typu Národních listů či Reichenberger Zeitung ohrozilo chod Krameria i pro další uživatele. V současné době se připravuje spuštění ostrého provozu nové verze Krameria - Kramerius 4. Tato verze je již nasazena v Moravské zemské knihovně(http://kramerius.mzk.cz/search/) či Knihovně AV ČR (http://kramerius.lib.cas.cz/search/). Nový Kramerius by měl výrazně zvýšit uživatelský komfort, byť se v úvodu zatím neplánuje možnost ukládání většího množství pdf ve vyšší kvalitě též z důvodu zátěže systému a testů s tím spojených. Generovat však půjde pdf pro potřeby elektronických čteček, které zatím možné nebylo. Zato však nabídne možnost zobrazování schématu ALTOxml, které umožní zvýrazňovat výsledky full-textového vyhledávání přímo v obrazovém souboru. Dále umožní zobrazení JPEG2000, propojení na VUfind, prohlížení pomocí image serveru a další uživatelsky žádaná vylepšení. Věřím, že Vás nová verze zaujme.

Pokud jde o možnost získat přístup k digitalizovaným dokumentům v systému Kramerius, doplňujeme odpověď našich kolegů. Kompletní obsah Digitální knihovny Kramerius NK ČR je možné využívat z vybraných počítačů NK ČR, např. v Referenčním centru si tento počítač můžete objednat prostřednictvím svého čtenářského konta v Elektronickém katalogu NK ČR, v Hale služeb jsou pak počítače s plným přístupem k systému Kramerius veřejně dostupné. Volně na internetu je možné z celého obsahu Krameria uvolnit pouze ty dokumenty, které již nejsou chráněny Autorským zákonem (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/03_index.htm), tj. uplynulo 70 let od smrti všech spolutvůrců a 50 let od vydání. U starších dokumentů, zvláště u starších periodik se poměrně těžko určuje, zda konkrétní kniha nebo číslo/ročník periodika  jako celek spadají do kategorie autorsky chráněných děl. Bylo by nutné vždy provést analýzu obsahu jednotlivých stránek, nalézt všechny spoluautory, respektive zjistit datum jejich úmrtí  a zvláště tyto informace nejsou dle našich zkušeností  často ve veřejně dostupných zdrojích k dispozici. Z tohoto důvodu byla v Digitální knihovně Kramerius NK ČR stanovena obecná časová hranice, která zohledňuje podmínky dané Autorským zákonem a dává záruku, že by volně přístupná měla být skutečně pouze díla již nechráněná Autorským zákonem. Pro systém Kramerius NK ČR je u periodik touto hranici rok 1890,  pro monografie rok 1880. Dokumenty vydané před těmito roky jsou v NK ČR považovány za díla, která již Autorský zákon nechrání a jsou proto v systému Kramerius NK ČR volně dostupná i s možností uložit si pro osobní potřebu digitální kopii. Periodika a monografie vydané až po roce 1890, respektive 1880 jsou považována za díla chráněná Autorským zákonem a  jsou tedy dostupná pouze z vybraných počítačů NK ČR, které umožňují dokumenty ze systému Kramerius pouze tisknout. Samozřejmě se může stát, že volně v systému Kramerius NK ČR naleznete i  dokumenty vydané po roce 1890, respektive 1880. Ve většině případů však jde o monografie, u nichž se podařilo prokázat (ať již v rámci standardního prověřování pracovníky NK  nebo na základě podnětu uživatele), že autorská práva všech spolutvůrců již vypršela, u periodik se tak může stát např. na základě rozboru, který určí, že noviny neobsahují žádná autorská díla, pouze agenturní články. Do této skupiny spadají např. Národní listy nebo Národní politika.