Olomoucký biskup Robert

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych získat nějaké informace o olomouckém biskupovi Robertovi. Zatím se mi nepodařilo nic nalézt.

Odpověď

Olomoucký biskup Robert neboli Ruprecht, byl 13. olomouckým biskupem v letech 1201-1240. Původně cisterciácký mnich a převor kláštera v Nepomuku v Čechách. Robert je tradicí pokládán za Angličana. Biskupem jej jmenoval král Přemysl Otakar I., kterému již od samého počátku jeho vlády poskytoval četné diplomatické a jiné služby.

Další informace najdete např. v těchto slovnících a encyklopediích:

BIOGRAFICKÝ slovník Slezska a severní Moravy. Seš. 5. Opava 1996. S.100-101. (zde je i literatura)

BUBEN, Milan. Encyklopedie českých a moravských sídelních biskupů. Praha 2000. S. 277- 278.

KATALOG moravských biskupů, arcibiskupů a kapitul staré i nové doby. Olomouc 1977. S.62- 63.