OGAMSKÉ PÍSMO

Text dotazu

Ogamské písmo - historie, ukázka, abeceda

Odpověď

Dobrý den,

ogamská abeceda vznikla v Irsku kolem roku 600. Tradice říká, že otcem ogamu je Ogma, bůh obratný v řeči i poezii. První zpráva, kterou napsal v ogamské abecedě, sestávala ze sedmi tahů a byla vyryta na březovém prutu. Proto je bříza prvním znakem ogamské abecedy.

Bylo to písmo posvátné, určené jen ke zvláštním účelům. Pro běžné záznamy se používala abeceda řecká, později přišel násilný přechod k latince. Velšští bardové, později zaznamenávali ogamskou abecedou své vzpomínky na druidské tradice.

Dávní Keltové byli spřízněni se stromy, což se projevuje i v jejich magické abecedě i v jejich stromovém kalendáři.

Stromy ogamské abecedy se dělily na tři třídy, které nijak nesouvisely s jejich vnější podobou. U druidů pouze zastupovaly jejich důležitost. První byli NÁČELNÍCI, pak následovali ROLNÍCI a nejnižší třídou byly NEVOLNÍCI.

Dva symboly, HÁJ a MOŘE, nejsou stromy, a skutečnost, že sem byly zahrnuty, poukazuje na to, že druidové znali moc moře i skupin stromů. Posledních pět písmen se jmenuje JEŘÁBÍ VAK (Crane Bag) a věnoval je bůh moře Mananan.

Staří Keltové používali ogamské písmo při magických úkonech, například při divinaci (věštění, výklad horoskopu). Pro tento účel malovali nebo vyřezávali symboly na jednu stranu ploché hůlky (dnes můžeme například použít držátka od nanuku, případně si tyto symboly můžeme překreslit na kartičky).

Další důkaz vážnosti, již se u Keltů stromy těšily, je staré keltské slovo pro dub (duir), ve slově derwydd nebo duirwydd (věštec z dubu) lze patrně hledat původ slova druid. Keltové věřili, že mnoho stromů je obýváno duchy, nebo že stromy mají své duchy vlastní. Tato myšlenka velice pozoruhodně koresponduje s tím, že každý strom má svou silnu auru. Keltové také věřili, že jisté stromy mají na lidi léčivé účinky. Z této dávné úcty k síle stromů pochází fráze: " zaklepat něco na dřevo".

Ogamské znaky mouhou být za účelem divinace vyryty do svíček, nebo jimi můžete napsat svá přání, která při rituálu předložíte bohům.

To, že se žádné písemné zprávy po Keltech nezachovaly, neznamená, že žádné nebyly sepsány. Například sv. Patrik spálil přibližně 180 keltských knih, což bylo precedensem pro další takovýto postup. Naštěstí křesťanští mnichové zaznamenali některé z legend a velkou část mytologie.

OGAMSKÁ ABECEDA :

http://mybloginfo.nepise.cz/22022-ogamska-abeceda.html

doporučené odkazy :

http://www.celticforest.ic.cz/web/home.php?id=/v_pribytku/tradice

http://crannogam.webnode.cz/nemeton/crannogam/beith-briza/

http://www.kalendar.info/datacs/calendar/calcelt.php?session=

http://www.fenomen.cz/kelt_kult15.htm

http://civilizace.mysteria.cz/view.php?cisloclanku=2004042503

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.07.2011 10:16

Štefan píše:
Pondělí 18.04.2016 12:38
Nie som si istý vyjadrením, že ogamské písmo vzniklo okolo r. 600, kedže v 5.-6. storočí sa v Írsku používala už aj latinka, ktorú priniesol sv. Patrik a írski mnísi ju zveľaďovali. Ogamské písmo je bezpochyb staršieho data.
PSK - admin píše:
Úterý 19.04.2016 08:36
Dobrý den, odpověď jsme Vám poslali na e-mail. Zde uvádíme její zkrácenou verzi.
Ano, máte pravdu. V návaznosti na současnou literaturu přeloženou do českého jazyka se dá pravděpodobně vyloučit, že by ogamské písmo bylo tak "mladé". Problém je, že o jeho používání jsou důkazy až pozdější době, kdy se písmo rylo do různých materiálů (dřevo, kámen).Existuje názor, že ogamem se psalo za použití větviček a listů, které byly rozkládány na rovný povrch. Vyřezávání písmen do dřeva je podle všeho pozdějšího data a do kamene ještě pozdějšího. Odborníci se neshodují ohledně stáří těchto kamenů, ale povětšinou je řadí do doby od roku 300 do roku 600 naší éry. Ve waleském Pembrokeshire se nachází několik náhrobních kamenů ze šestého století, na nichž jsou nápisy jak v latince, tak v ogamu. Podobné kameny s rytinami znaků byly nalezeny ve Španělsku a Portugalsku
a archeologové je časově zařadili do roku 500.
Existuje několik myšlenkových škol, které se zabývají pouze jménem písma. Jedna vychází z mýtů. Podle legendy vytvořil ogam Ogma, syn Breas. Někteří učenci prohlašují, že má řecký původ díky řeckému slovu ogmos, které znamená „brázda". Jiný zdroj odhaduje stáří ogamové irštiny na 200 - 500 let n.l.
Služba PSK
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu