ODSUN 1945-46 NA NÁCHODSKU A PADLÍ NA FRONTĚ

Text dotazu

Dobrý den.
1- Zajímalo by mě, jestli je vydaná nějaká kniha s přehledem osob odsunutých po druhé světové válce z okresu Náchod. Jedná se mi konkrétně o mého pradědečka s rodinou, který byl německé národnosti.
Ignaz Letzel, obecní tajemník Zdoňov / po osvobození - do odsunu úředník na obecním úřadě
narozen *26.10.1881 Zdoňov č.24 – Teplice n.M.
První manželka: Marie r.Mauer *10.12.1883, +22.8.1913 ( děti: Marta -moje babička +20.5.1945 )
druhá manželka: Anna r.Schmid, *20.3.1888
děti: Josef *6.3.1922, Ernst *25.12.1924, Erich *13.12.1933 a Pavel *17.1.1920 / ten padnul ve válce.

2- Jak uvádím o řádek víš, druhý dotaz je k padlému Pavlovi Letzel:
Existují nějaké seznamy (v naší republice) - padlích vojáků wermachtu ?
Informace které mohu určit z fotek je, že Pavel byl na poslední dovolence v zimě 1944-45 u své nevlastní sestry Marty Řehákové r.Letzel (mé babičky) a potom padnul na Ruské frontě.
Bohužel v rodině se na tyhle události nemám koho zeptat -

děkuji za odpověď
Jan Řehák

Odpověď

Vážený pane Řehák,

Informace ohledně vysídlených obyvatel Sudet naleznete v lokálních archivech; v tomto případě se jedná o Státní okresní archiv Náchod. Zde naleznete buď soupisy, zhotovené místní správou v poválečném období, nebo Vám tamní pracovníci doporučí, kam se za těmito seznamy obrátit dále. Pro úplnost dodávám, že archiv můžete kontaktovat na webové adrese http://vychodoceskearchivy.cz/nachod/

Seznamy padlých, pohřešovaných a zajatých vojáků Wehrmachtu spravuje tzv. Deutsche Dienststelle (WASt), sídlící v Berlíně – Reinickendorfu. Konzultační služby však poskytuje také po e-mailu. Pro pátrání po příbuzných, kteří v řadách Wehrmachtu sloužili, je toto pracoviště určeno především, neboť disponuje ucelenými a velmi rozsáhlými archivními fondy. Bližší informace o poskytovaných službách naleznete na adrese https://www.dd-wast.de/de/kontakt.html