Odkaz Edvarda Beneše - zdroj

Text dotazu

Můžete, prosím, zjistit, odkud pochází známý "Odkaz Edvarda Beneše", kde autor varuje před zpochybňováním dekretů a návratem sudetských Němců? (Viz např. http://www.psp.cz/[…]/s020140.htm nebo http://www.odhodlani.cz/news/vazeni-spoluobcane-/) Byl někde otištěn v dobových novinách apod.? Tento text je zkopírovaný na mnoha internetových stránkách, ale nikde se mi nepodařilo zjistit, zda je to autentický projev, upravená verze nebo mystifikace. Mohli byste mi prosím pomoci s ověřením? Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
text, který hledáte,  je opravdu na několika místech na internetu pod různými odkazy, viz níže.  Bohužel ale není nikde uveden zdroj. Prošli jsme Odsun Němců, ed. Věra Olivová, 1995, Odsun Němců z Československa a dokumenty, 2011, obě Knižnice Společnosti Edvarda Beneše, Odsun Němců z Československa, ed. Karel Novotný, Dita 1996, 2. nezměněné vyd. 2002, ale žádná z těchto publikací neobsahuje text, Vámi uvedený.
Dotaz jsme konzultovali s pracovnicí Společnosti Edvarda Beneše a v její odpovědi se uvádí:
"Odpověď na Váš dotaz obsahuje Bulletin Společnosti Edvarda Beneše, č. 25, Únor 2012, s. 57 - 61: Karel Novotný, Prokazatelný podvrh si nezasloužil uveřejnění (Národní osvobození 2011, č. 21, 12. října, s. 3)."
Bohužel ve fondu NK ČR Bulletin Společnosti Edvarda Beneše z roku 2012 není, proto jsme si vysvětlující článek nemohli přečíst. Níže uvedený bibliografický záznam uvádí, která knihovna Bulletin má ve svém fondu, na kterou se můžete obrátit. V periodiku Národní osvobození autor Karel Novotný, historik a místopředseda Společnosti Edvarda Beneše,  uvádí, že se "můžeme důvodně domnívat, že údajný Benešův apel k spoluobčanům...má svůj původ v prostředí někdejších Sládkových republikánů, přičemž nejenom některé věcné údaje v jeho textu, ale celé jeho znění svědčí o tom, že tento údajný Benešův "památný dopis" je ve skutečnosti podvrhem..."

Dušan Rovenský na idnes.cz
http://rovensky.blog.idnes.cz/c/113218/Nejhorsi-obavy-prezidenta-Benese.html
http://www.psp.cz/eknih/1996ps/stenprot/020schuz/s020140.htm
Závěrem připomenu slova, která pronesl Beneš v květnu 1947. Cituji: "Vážení spoluobčané, v době nedávné jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938-39. Vědom si neblahé zkušenosti našeho národa, zejména z II. světové války, zanechávám vám odkaz, ve kterém vás varuji před možnými pozdějšími požadavky na znovuosídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu odsunuti. Může se stát, že mé dekrety, vydané z rozhodnutí vítězných mocností, budou s odstupem času revanšisty prohlašovány za neplatné. Může se stát, tak jako v minulosti, že se najdou "čeští vlastenci", kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat, a že budou nakloněni otázce jejich návratu. Nenechte se oklamat a jejich návrat nedopusťte. Hitlerové odcházejí, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává. Nezapomeňte, že mé dekrety se týkaly i potrestání vlastizrádců, že mají trvalou platnost, a potrestejte všechny případné vlastizrádce, ať je to kdokoli a v kterékoli době. Váš Edvard Beneš."

http://www.psp.cz/eknih/1996ps/psse/stenprot/001schuz/s001002.htm

http://cepin.cz/cze/prednaska.php?ID=306
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Spolecnost Edvarda Benese
     Nazev               Bulletin Spolecnosti Edvarda Benese
     Nakl. udaje         Praha : Spolecnost Edvarda Benese, [199-?]-
     Popis (rozsah)      sv. ; 21 cm
     Ve fondu            ABA001
                         Svazky: sv. 4-23(unor 2010)- -- prezencne
     Ve fondu            ABB036
                         Roky: 1992-95,1997,2004- (akt. 2012)
     Ve fondu            CBA001 -- sign. CC3.887
                         Roky: 1996,1999,2001,04- (akt. 2010)
     Ve fondu            KLG001 -- sign. V/4467
                         Roky: 2005- (akt. 2011)
     Ve fondu            LIA001 -- sign. PA 1713
                         Roky: 1991-98,2006- (akt. 2012)
     Ve fondu            OLA001 -- sign. 1-151.541
                         Roky: 2004-
     Ve fondu            PNA001 -- sign. 391A53989
                         Svazky: 17-? (akt. 2012)
     Cislo nar.bibl.     cnb001185513
     Souc. periodicita   Rocenka
     Poznamka            Nazev z obalky
     Poznamka            Jednotlive sv. maji ISBN
     Poznamka            Popsano podle: c. 9 (1997)
     Predmet. heslo      Benes, Edvard, 1884-1948
     Predmet. heslo      Spolecnost Edvarda Benese
     Predmet. heslo      20.-21. stol.
     Predmet. heslo      1884-1948
     Predmet. heslo      vedecke spolecnosti -- Cesko -- 20.-21. stol.
     Predmet. heslo      prezidenti -- Ceskoslovensko
     Predmet. heslo      zahranicni odboj -- Ceskoslovensko
     Predmet. heslo      Praha (Cesko)
     Forma a zanr        bulletiny
     Forma a zanr        sborniky
     MDT                 001.32
     MDT                 32-051
     MDT                 323.25/.26-027.63
     MDT                 (437.3)
     MDT                 (437)
     MDT                 (437.311)
     MDT                 (055)
     MDT                 (062.552)
     Zobrazit            http://toc.nkp.cz/NKC/200912/contents/nkc20051185513_2.pdfObsah - 21(2008)
     Zobrazit            http://toc.nkp.cz/NKC/200912/contents/nkc20051185513_3.pdfObsah - 22(2009)
     Zobrazit            http://toc.nkp.cz/NKC/201102/contents/nkc20051185513_4.pdfObsah - 23(2010)
     System. cislo       000094215