odbojová skupina "Jitřenka" - Žofie Šnajdrová

Text dotazu

cokoliv o sestře Žofii Šnajdrová, zvané Jitřenka, která působila v odbojové skupině v Královéhradeckém kraji a po zatčení v roce 1943 byla popravena v Osvětimi.

Odpověď

Dobrý den, jak jsme již psali, o Žofii Šnajdrové se nám bohužel nepodařilo téměř nic zjistit. Jediné zjištěné údaje pochází z pdf dokumetů volně dostupných na interntetu, dokumenty naleznete na následujících adresách:
www.historie.hranet.cz/pdf/odboj1996.pdf str.46,foto 48 ; www.historie.hranet.cz/pdf/pamatnik.pdf.

Podle mich se Žofie Šnajdrová narodila roku 1888 ve vsi Vysoká (v ČR je jich více, přesnou lokaci bohužel nevíme) a zemřela v Osvětimi 28.7.1943. Snad byla činná v Sokole, neboť je zmíněna v následujícím odstavci v dokumentu www.historie.hranet.cz/pdf/odboj1996.pdf (na str.v číslování 46, její foto pak na s.48):"Nacistické gestapo se zaměřilo na české společenské organizace, případně na občany činné v politických a společenských organizacích, zejména Sokole: Florián Beneš, Karel Michalík, Libor Dohnal, Josef Číhal, Rudolf Prudil a Žofie Šnajdrová."

Oba výše zmíněné dokumenty se však vztahují k oblasti Hranic. Nikde jsme tak nenašli zmínky, že by Žofie Šnajdrová či odbojová skupina Jitřenka (jmenovala-li se tak) působily v královehradeckém kraji, jak píšete. O odbojové skupině Jitřenka víme jen to, že zajišťovala zpravodajskou činnost domácího odboje, která patřila k významným hnutím odporu, převážně ofenzivního rázu. Vedle profesionálů se této formě odboje věnovalo mnoho "obyčejných" lidí, neprofesionálů, podílely se na ní téměř všechny hlavni nekomunistické organizace. Z dalších např. Parsifal (skupina kolem bývalého vyslance dr.A.Heidricha), dále též skupiny Liška, Jitřenka, Druhá lehká tajná divize, atd. (KROUPA, 1988, str.512-513).

Více se nám bohužel nepodařilo zjistit.
Procházeli jsme různé publikace, viz. jejich přehled níže. Dále jsme se snažili najít o Žofii Šnajdrové či skupině Jitřenka jakoukoli zmínku v naskenovaných starých periodikách v systému Kramerius (http://kramerius-info.nkp.cz/ ) a v článkové bázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících (dostupné na http://sigma.nkp.cz/F ), také bezúspěšně. Procházeli jsme Český a slovenký biografický archiv na mikrofiších, který je dostupný zde v Referenčním centru NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm).

Jelikož jsme prošli všechny standardni informační zdroje a nemáme se již čeho chytit, zkuste se s dotazem obrátit na další instituce. Doporučujeme Vám především knihovnu Vojenského historického ústavu, která také poskytuje službu Ptejte se knihovny, viz.
http://www.vhu.cz/cs/stranka/knihovna/sluzby/ . Zde Vám snad odborníci poskytnou uspokojivou odpověď.
Užitečné by také mohly být regionální knihovny, které zpracovávají regionální bibligrafie a často také biografie významných občanů. Vzhledem k tomu, že nám není jisté, kde vlastně Žofie Šnajdrová působila, mohl byste dále kontaktovat:
* Informační středisko Knihovny města Hradec Králové, které poskytuje informace o regionu a regionálních osobnostech z vlastních databází (http://www.knihovnahk.cz/ , infostredisko@knihovnahk.cz ). Knihovna taktéž poskytuje službu Ptejte se knihovny
* Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, která v rámci svých informačních zdrojů spravuje také regionální zdroje, viz.
http://www.svkhk.cz/izdroje.asp?co=regional . Knihovna také poskytuje službu
PSK: http://www.svkhk.cz/navrhy.asp , kam můžete Váš dotaz směrovat.
* Vzhledem k odkazům k Hranicím a Vojenskému sdružení rehabilitovaných Hranice můžete také kontaktovat Městskou knihovnu Hranice (http://www.mek.hranet.cz/modules.php?op=modload&name=PagEd&file=index&topic_id=0&page_id=2&node=2)
* Vědecká knihovna Olomouc jako zastřešující knihovna olomouckého kraje - služba Ptejte se knihovníka http://www.vkol.cz/ptejte-se-knihovnika/

Projité informační zdroje (procházeli jsme jednak obecně zaměřené zdroje, jednak specifičtější-např. odboj, Sokol, atd.)
* World Biographical Index Online - online licencovaný zdroj biografických údajů, více informací o licencovaných zdrojích dostupných pro uživatele NK ČR na www:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104 .

* TOMEŠ, Josef a kolektiv. Český biografický slovník XX. století. Praha ; Litomyšl : Paseka : P. Meissner, 1999. 3 sv. ISBN 80-7185-248-1 (soubor : váz.).

* KLUČINA, Petr et al.. Vojenské dějiny Československa. Vyd. 1.. Praha : Naše vojsko, 1985-1989. 5 sv.

* KROUPA, Vlastislav a kol. Český antifašismus a odboj : slovníková příručka. 1. vyd.. Praha : Naše vojsko, 1988. 558 s.

* Morava v boji proti fašismu. K vydání připravili Jiří Mitáček a Libor Vykoupil. Brno : Moravské zemské muzeum, 2008. 332 s. ISBN 978-80-7028-317-2.

* ČVANČARA, Jaroslav. Někomu život, někomu smrt : československý odboj a nacistická okupační moc. 2., upr. vyd.. Praha : Laguna, [200-]-2008. -- 3 sv. ISBN 80-86274-55-1 (2. díl : váz.) *  978-80-86274-77-5 (3. díl : váz.)

* ČVANČARA, Jaroslav. Někomu život, někomu smrt : československý odboj a nacistická okupační moc. 1. vyd.. Praha : Laguna, [1997]-. 3 sv. ISBN 80-86274-40-3 (Laguna : sv. 1 : váz.).

* WALDAUF, Jan. Sokol : malé dějiny velké myšlenky. 1. vyd.. Luhačovice : Atelier IM, 2007. -- sv. ISBN 978-80-85948-67-7 (1. díl : váz.).

* Sto deset let Sokola : 1862-1972. [Na paměť 110. výročí vzniku Sokola tyto přehledné dějiny napsali Julius Dolanský ... et al.]. Praha : Olympia, 1973. 114 s., [32] s. obr. příl.

* ŠOLC, jiří. Osudná rozhodnutí : kapitoly z historie československého odboje v letech 1939-1945. V nakl. Naše vojsko vyd. 1.. Praha : Naše vojsko, 2006. 223 s. ISBN 80-206-0827-3.

* POKORNÝ, Jindřich. Parsifal : osudy jedné demokratické odbojové skupiny v letech 1938-1945 s poválečným dovětkem. Vyd. 1.. Praha : Academia, 2009. 558 s., [24] s. ISBN 978-80-200-1606-5.

* Statečné ženy, o kterých se málo ví. [Sestavila Šárka Helmichová]. 1. vyd.. Praha : Ministerstvo obrany České republiky - AVIS, 2003. 76 s. ISBN 80-7278-178-2.