OD Baťa v Ostravě

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit informace o obchodním domu Baťa v Ostravě. Zajímá mě jeho postavení, architekt, přestavby, plány...

Odpověď

Dobrý den, obchodní dům Baťa projektovali architekti František Stalmach a Jan Svoboda. Postaven byl v r. 1931 na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě.
Plány budovy (suterén, přízemí, 2. patro, příčný řez) a 2 snímky makety budovy jsou publikovány v čas. Stavitel, roč. 12, 1931, s. 58-59; na s. 60 stručný popis budovy a použitého materiálu. V publikaci Jindřicha Vybírala Zrození velkoměsta (Ostrava, 2003) na s. 157 se uvádí: "... firma Baťa svůj obchodní dům zřídila příznačně rovnou na hlavním náměstí. Novostavba, jíž musely ustoupit dva starší domy, dala ústřednímu prostranství města nové měřítko a jeho zdobné fasády konfrontovala s moderním výtvarným cítěním. Milovníci pokroku mohli nadto ocenit i ve městě dosud neobvyklé vnitřní uspořádání, v němž zcela chyběl ústřední prostor s monumentálním schodištěm." Na následující straně (158) je fotografie budovy.

Jan Svoboda (1.9.1904 Příbram). Abs. st.vyš. prům.šk. stavební v Bratislavě, AVU Praha (1923-26). S arch. Fr. Stalmachem projektoval od r. 1930 různé budovy, mj. záložny, školy (Soběslav), rodinné vily, klášter redemptoristů v Plzni.

František Stalmach (10.9.1903 Mor. Ostrava). Žák prof. Gočára na AVU Praha. Architekt v Praze. Projektoval mj. pojišťovnu v Mor. Ostravě (s J. Svobodou), záložny (Březnice, Příbram, Havl. Brod, Kolín aj.), palác "Atlas" v Praze, rodinné vily a obytné domy.
(Podle Nového slovníku československých výtvarných umělců. D. II. Praha, 1950).
Viz také: Strakoš, M. František Stalmach. In: Architekt. Roč. 48, č. 11 (2002), s. 76-77.