OCLC

Text dotazu

Dobrý den,
i přes velikost OCLC objevuji velký nedostatek informací v českém jazyce o této organizaci. Bohužel má angličtina není dostatečná.
Prosím Vás, jaký je současný stav služeb OCLC?
Moc Vám děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

OCLC=Online Computer Library Center (OCLC: Worldwide, member-driven library cooperative) je neziskové sdružení nabízející počítačově orientované služby knihovnám, vzdělávacím organizacím a jejich uživatelům. Knihovní informační síť OCLC propojuje více než 10 000 knihoven z celého světa. Knihovny využívají OCLC pro katalogizaci, meziknihovní výpůjčky, rozvoj fondů, bibliografické ověřování a hledání odkazů.

OCLC jako světové centrum knihoven poskytuje své služby a produkty knihovnám, vytváří a udržuje největší sdílený katalog na světě nazvaný WorldCat (Online Public Access Catalog = OPAC).

"Systém OCLC, který zahrnuje katalogizaci, meziknihovní výpůjční službu, dodávku dokumentů, referenční služby a elektronické publikování, přináší knihovnám a jejich uživatelům integrovaný přístup k navigaci v záplavě informací. OCLC dále poskytuje bibliografické informace, výtahy a úplné texty knihovnám, studentům, fakultám, vědcům a dalším zájemcům pracujícími s informacemi. Mezi důležité aktivity OCLC patří věda a výzkum. Na tuto oblast je vyčleňováno množství prostředků, ze kterých je financován výzkum a publikování vědeckých prací [OCLC, 2009, Membership and Members Council]“.

Další, souhrnné informace o bázi OCLC naleznete v článku Aktuální výzkumné směry a aktivity OCLC autorky M.Svozilové z časopisu KnihovnA plus, ze kterého jsme citovali výše.

http://knihovna.nkp.cz/knihovnaplus111/svozil.htm

Národní knihovna v současnosti již není předplatitelem této báze, můžete však v naší databázi knihovnické literatury KKL nalézt literaturu v češtině s informacemi o bázi OCLC, http://aleph.nkp.cz/F/S9TFSF39RT6JKARY2DCCRJY3GRXCX6KFA7XC82TS2YEG2LJXMD-28423?func=file&file_name=base-list. Zadáním názvu OCLC do vyhledávacího formuláře a zfiltrováním na češtinu získáte 50 záznamů, včetně informací o možné výpůjčce.