Ochranná přilba na motocykl

Text dotazu

Od jakého obsahu motocyklu se musí nosit ochranná přilba. Platí to i pro babetu?

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za využití služby Ptejte se knihovny.
V zákoně č.361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a o změnách někt. zákonů (zákon o silničním provozu) (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361), se v Hlavě II., § 6, odst. 1, písmeno h) píše, že (cituji):
Řidič motorového vozidla je kromě povinností uvedených v § 4 a 5 dále povinen:
h) mít za jízdy na motocyklu nebo na mopedu na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přílbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a chránit si za jízdy zrak vhodným způsobem, například brýlemi nebo štítem, pokud tím není snížena bezpečnost jízdy, například za deště nebo sněžení.

V Příloze k zákonu č. 56/2001 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-56/zneni-20220201) je rozdělení základních kategorií vozidel, kde Kategorie vozidel L se člení na mopedy, motocykly, motorové tříkolky a motokola.
Pouze na motokola se tudíž pravidlo nosit helmu nevztahuje, tzn. vozidlo s objemem válců motoru
nepřesahujícím 50 cm3 v případě spalovacího motoru a s maximální konstrukční rychlostí nepřesahující 25 km.h-1 při jakémkoli druhu pohonu.
Povinnost helmy se vztahuje na motocykly s vyšším objemem válců a čtyřkolky (pokud nejsou vedeny jako zemědělské stroje).

Babeta už je z hlediska dopravního zákona klasifikována jako motocykl a nošení ochranné helmy pro motocykly je u ní tudíž povinné.

Pokud byste stál o odborný výklad, stačí se obrátit na Zelenou linku ministerstva dopravy, na kterou máte možnost se bezplatně obracet s Vašimi dotazy a podněty, týkající se problematiky celého resortu dopravy.
Telefonní linka 800 880 008 je v provozu  v pondělí a ve středu od 9:00 do 15:00, mimo dny pracovního volna. Upozorňujeme, že hovory na této lince jsou nahrávány. K této telefonní lince byla vytvořena i speciální e-mailová adresa – zelenalinka@mdcr.cz, kam se v případě Vašich dotazů můžete taktéž obrátit.
Dotazy zaslané prostřednictvím zelené linky musí obsahovat základní identifikaci odesílatele, tj. jméno, příjmení a bydliště (v případě právnické osoby název a sídlo) tazatele+PSČ bydliště.

Nebo se obraťte na nejbližší policejní útvar či příslušníka policie ČR, pro kterého by neměl být problém Vám informace zprostředkovat.