Obydušek

Text dotazu

Prosím o informaci o tom, co je to "Obydušek".
Pravděpodobně jde o typ staroslovanské oboustranné sekery, ale potřeboval
bych přesnější popis či nákres. Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo najít vysvětlení, co je obydušek, v žádných nám dostupnch zdrojích. Prošli jsme velké množství knih o životě Staroslovanů, hledali jsme v různých katalozích, slovnících a encyklopediích, ale na termín obydušek jsme nepřišli.

Mezi nářadí Slovanů je zmiňována pouze sekera bradatice (str. 83). Pojednání o sekerách, jejich použití a popis je obsáhlejší na str. 148; tam se vedle bradatice píše i o sekeře širočině.

Zdroj: ŠOLLE, Miloš. Staroslovanské hradisko charakteristika funkce vyvoj a význam. Praha: Vyšehrad, 1984.

Nesoustředili jsme se ale jen na Staroslovany, neboť není úplně jasné, zda se opravdu o oboustrannou sekeru jedná.

Pokud bychom na obydušek v textu ještě někde přišli, ozveme se Vám. Ještě jednou se omlouváme za zpoždění odpovědi.