Obsahuje olej z pšeničných klíčků lepek?

Text dotazu

Může člověk s bezlepkovou dietou jíst olej z pšeničných klíčků?

Odpověď

Dobrý den,

Celiakie (nemoc označující lidi s bezlepkovou dietou) je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené nesnášenlivostí lepku (neboli glutenu), což je označení pro směs bílkovin obsaženou v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu.

Je známé, že samotné obilné klíčky obsahují lepek. Můžete obsah složení oleje: obsahuje 50-55 % kyseliny linolové a 35-38 % kyseliny olejové, lecitin, vitamíny sk. B, K a F, provitamín D. Má vysoký obsah vitamínu E: minimálně 200 mg/100 g přírodního alfa tokoferolu a 40 mg/100 g přírodního beta tokoferolu (karoteny).

Můžete se podívat na tento odkaz, jaké na to mají názor lidé s bezlepkovou dietou:

http://www.celiak.cz/diskuze/onemoci/7028

Bohužel, asi nejsme asi na 100% říci, zda je to vhodné pro lidi s bezlepkovou dietou (i když složení je nejspíš bez glutenu), a pokud se Vás tento dotaz týká pro svou vlastní potřebu, obraťte se na svého lékaře, bude Vám schopen poradit lépe.

Použité zdroje

http://www.slunecnice-cb.cz/[…]/91-OLEJ-Z-PSENICNYCH-KLICKU

https://cs.wikipedia.org/wiki/Celiakie

FASANO, Alessio a FLAHERTY, Susie. Jak žít bez lepku: přední odborník nabízí praktický návod, jak se zbavit nemocí. Překlad Zdeněk Hajník. Hodkovičky: Pragma, [2015], C2015. 335 stran. ISBN 978-80-7349-433-9.

KOHOUT, Pavel a PAVLÍČKOVÁ, Jaroslava. Celiakie: víte si rady s bezlepkovou dietou?. 1. přeprac. vyd. Praha: Forsapi, 2010. 129 s. Rady lékaře, průvodce dietou; sv. 10. ISBN 978-80-87250-09-9.