Obraz-olejomalba krajinka

Text dotazu

Dobrý den.

CHtěl bych znát jméno malíře, který se podepisoval K.VIKA-dále je podpis nečitelný

Odpověď

Dobrý den,

žádné jméno malíře, které jsme nalezli v dostupných slovnících malířských signatur, výtvarného umění i biografických slovnících, bohužel neodpovídá Vašemu zadání. Nejblíže je mu jméno malíře Karla Vika, ten se však podepisoval pouze iniciálami a věnoval se zejména technice dřevorytu.

Karel Vik (* 4.10.1883 Hořice v Podkrkonoší, + 8.10.1964 Turnov) - malíř a grafik, od r. 1917 člen SČUG Hollar

- od r. 1914 se téměř výhradně věnoval dřevorytu, pro nějž našel příklad v tvorbě F. Koblihy a F. Bílka. Ještě na akademii zastihl žáky Mařákovy školy, kteří v něm vzbudili zájem o krajinu. Pečlivou technikou zobrazoval zejména kraj kolem Turnova a Malé Skály v důraze ma plastičnost reliéfu, strukturu vegetace a účinek atmosférických proměn. Ve 20. letech, kdy začal užívat i dřevorytu barevného, jej zaujala krajina Slovenska. Početná torba (přes 700 listů) je většinou seskupena do cyklů - alba Český ráj, Slovensko, Čechy, Braunův Kuks ad. Počátkem 60. let vyzval Vika ke spolupráci znalec regionu Podkrkonoší A. Jilemnický; výsledkem byla kniha Kraj slavný kamenem - kulturně-historický průvodce po Hořicích (1961). Vik vytvořil k textu lavírované perokresby a barevné dřevoryty.

Zdroje:

* Nová encyklopedie českého výtvarného umění. N-Ž. Praha: Academia, 1995. Str. 905 ISBN 80-200-0522-6.

* TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. II, L-Ž. V Praze: Tvar, 1950. Str. 650.

Podrobnější informace by Vám mohly poskytnout spíše odborné knihovny, např.

Knihovna Uměleckoprůmyslového musea v Praze (http://www.knihovna.upm.cz/ ) nebo Knihovna Národní galerie v Praze (http://www.ngprague.cz/15/detail/knihovna/ ).