Obraz Jana Očka z Vlašimi

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: Kdo autorem votivního obrazu Jana očka z Vlašimi?
Je autor znám? Může jím být Mistr Theodorik?

Odpověď

Dobrý den,

Jan Očko z Vlašimi, druhý pražský arcibiskup a první český kardinál, byl od mladých let důvěrníkem a tajemníkem Karla IV., později poručníkem Václava IV. Zasloužil se o výstavbu roudnického zámku i o úpravu města (v Roudnici nad Labem založil roku 1378 Nové město).

Portrét Jana Očka z Vlašimi se dochoval na deskovém votivním obraze, kde je zachycen on sám jako donátor spolu s Karlem IV. a Václavem IV. v kruhu patronů České země.

Originál tohoto obrazu je umístěný v Oddělení starého českého umění Národní galerie v Anežském klášteře.
Kopie obrazu je umístěna v Chrámu Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem.
Autor obrazu není znám, uváděn je "český mistr po roce 1350".

Pokud máte zájem získat více informací o obrazu i možném autorovi, obraťte se prosím na Národní galerii, http://www.ngprague.cz.

zdroj : Ottův slovník naučný, Praha : Nakladatelství J.Otto, 1902.
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/308111-ocko
        internetová encyklopedie Wikipedie