Obranná postavení německé armády - 1945, Praha - východ

Text dotazu

Prosím Vás o zjištění obranných postavení a dalších
ústopových cest německého wehrmachtu a jednotek SS z konce dubna a začátku
května roku 1945 v lokalitě okr. Praha - východ konkrétně v okolí obcí
Říčany, Jesenice a městských částí Kolovarty, Koloděje, Dubeč, Dubeček,
Lipany. Dále by mě zajímala případná sídla štábů zbraní SS, gestapa a
dalších ozbrojených složek nacistického Německa, taktéž ve výše uvedené
lokalitě. Všechny mé dosavadní pokusy nalézt na webu cokoliv o této epizodě
v naší historii selhali, proto se obracím na Vás.

Odpověď

Dobrý den,
předmět Vašeho zájmu je natolik úzce vymezen, že bychom Vám doporučovali obrátit se na odborníky v daném oboru. Odpověď by Vám mohli poskytnout např.
pracovníci knihovny Vojenského historického ústavu v Praze. Obrátit se na ně můžete prostřednictvím služby Ptejte se knihovny: knihovna@vhu.cz nebo přes formulář na stránkách Ptejte se knihovny (www.ptejteseknihovny.cz).
V nám dostupných materiálech jsme nalezli spíše informace obecného rázu, zaměřené na pražské povstání v květnu 1945. Knihy jako:
*  MAREK, Jindřich. Barikáda z kaštanů : pražské povstání v květnu 1945 a jeho skuteční hrdinové. 1.vyd. Cheb : Svět křídel, 2005. ISBN 80-86808-16-5
*  KOKOŠKA, Stanislav. Praha v květnu 1945 : historie jednoho povstání.
1.vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2005. ISBN 80-7106-740-7 nabízejí přehled německých jednotek na území Prahy. Přehledy jsou ovšem omezeny pouze na období květnového povstání a oblast centrální Prahy.
Obě knihy obsahují přehled použitých pramenů, kde byste mohl dohledat další literaturu k tématu. Publikací, které se věnují pražským událostem v květnu 1945, vyšlo v ČR několik, dohledat je můžete v katalogu České národní
bibliografie: http://sigma.nkp.cz/cze/cnb .

Konkrétnější informace by jistě poskytoval historický přehled jednotlivých obcí či částí Prahy, které jste uvedl. Nám se bohužel podařilo dohledat pouze podrobnější historii pražské části Kolovraty, kde se o období dubna, května 1945 píše toto:
"Začátkem dubna 1945 se na velkostatku Josefa Křížka usadil elitní jízdní oddíl SS, čítající 40 koní a 80 vojáků. Přítomnost oddílu byla pro Kolovraty nepříjemnou záležitostí, a tak si obyvatelé  1.května 1945 oddychli, když z obce odešli. Další den se ovšem v obci objevil jiný oddíl 52 vojáků, který se usadil v základní škole. Štěstím bylo, že se jednalo o starší vojáky slovenské, maďarské a srbské národnosti, jejichž úkolem bylo střežit
železnici."
*  Kolovraty 1205-2005 : historie a současnost městské části Praha-Kolovraty
: vydáno k 800. výročí prvního písemného dokladu o Kolovratech. 1.vyd. Praha
: Úřad městské části Praha-Kolovraty : Spolek Kolowrat, 2005. ISBN 80-239-6408-9. s.71.
O odboji v Kolovratech proti zmíněné posádce v místní škole se můžete dočíst ve výše zmíněné knize.

Pokud Vojenský historický ústav nebude disponovat potřebnými materiály, je možné, že byste mohl dohledat Vámi hledané informace v obecních kronikách či archivech.