oborový výkladový slovník - textil

Text dotazu

Prosím o informaci zda existuje oborový výkladový slovník/encyklopedie pojmů z oblasti textilní výroby.Jedná se mi o vysvětlení pojmů v češtině, ne překlad do cizího jazyka. Děkuji předem za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

zjistili jsme několik publikací, které částečně pokrývají oblast textilní výroby. Nejnovější bude pravděpodobně Košková, Tomková, "Work, finish, publish-" : česko-anglický výkladový slovník odborných pojmů z textilního materiálového inženýrství. Jde sice o česko anglický slovník, ale poměrně praktický, obsahuje český termín, anglický ekvivalent a výklad v angličtině.
Obsáhlý je také Polákův Slovník tkanin. Dále existuje řada speciálních publikací, zaměřených na užší témata. Možná by vám lépe poradili na specializovaných pracovištích. Může jít o vydání v nízkých nákladech, která v NK nebudou k dispozici.
Údaje o uvedených knihách jsme čerpali z báze NKC (http://sigma.nkp.cz/F).
Textilní zkušební ústav: http://www.tzu.cz/.
Textilní fakulta Technické univerzity v Liberci http://www.ft.vslib.cz/ .

literatura:
Polák, Alois
Slovník tkanin : Určeno desinatérům, vzorkařům, technikům tkalcoven, zaměstnancům v distribuci (administrativním silám i prodavačům) ... zaměstnancům ve výrobě oděvnického prům. / Alois Polák, Roman Farský. -- 1. vyd.. -- Praha : Průmyslové vydavatelství, 1951 (Středoč. tisk., n.p., záv. 15). -- 123, [1] s. ; 8°. -- (Knižnice textilního a oděvního průmyslu ; Sv. 10) 4000 výt. -- Il. -- Pozn. k používání slovníku tkanin -- Přehled literatury
Resumé: Slovník podává stručné vysvětlení více než 1600 názvů tkanin nejrůznějších druhů a jejich použití. U důležitějších druhů tkanin jsou podány výrobní údaje o dostavách osnovy a útku, o používaném materiálu a vazbách,přičem žvýklad jedoprovozen vyobrazením. Jde o první soubornou publikaci tohoto druhu v českém jazyce..

Farský, Roman, zemř. 1977
Teršl, Stanislav
Malá encyklopedie textilií a odívání / Stanislav Teršl ; perokresby Magda Janečková ; fot. Martin Ulbrych. -- 2., nezm. vyd.. -- Praha : SNTL, 1989 (TZ 2). -- 205 s. : obr., fot. ; 21 cm ISBN 80-03-00066-1 (Váz.) : 35 Kčs Zkr. -- 3000 výt. -- Vazba a obálka Soňa Vlková -- Přehl. lit Janečková, Magdalena, 1943- Ulbrych, Martin
* encyklopedie
* textilie - odívání - encyklopedie

Piller, Bohumil
Malá encyklopedie textilních materiálů / Bohumil Piller, Otto Levinský ; Předml. k 1. vydání Jovan Čirlič. -- 2., dopln. vyd.. -- Praha : SNTL, 1982 (Brno : Tisk 1). -- 232 s. : obr., tb. ; 21 cm 4200 výt. -- Přehl. lit. a ČSN -- Zkr. -- Obálka a vazba Vladislav Jacák Levinský, Otto
* Materiály textilní - vlastnosti a užití - příručky
* Materiály textilní - názvy - přehledy

Košková, Bohumila, 1942-
"Work, finish, publish-" : česko-anglický výkladový slovník odborných pojmů z textilního materiálového inženýrství / Bohumila Košková, Blanka Tomková. -- Vyd. 1.. -- Liberec : Technická univerzita v Liberci, Fakulta textilní, 2003. -- 66 s. : il. ; 21 cm ISBN 80-7083-700-4 (brož.) Nad názvem: Technická univerzita v Liberci, Fakulta textilní, Katedra textilních materiálů. -- Obsahuje bibliografii Tomková, Blanka, 1974- Technická univerzita v Liberci. Katedra textilních materiálů
* čeština
* angličtina
* textilní průmysl
* výkladové slovníky * jazykové slovníky

Fučík, František
Encyklopedie textilních hmot. Sv. I. Díl I, Bavlna a jiná vlákna se semen / František Fučík. -- Praha : Věd.-techn. nakl., 1949 (Liberec : Severografia). -- 286, [1] s. ; 8°
Diagramy -- Vyd. Textil. úst. čs. v Brně. -- 3000 výt. -- Rejstřík -- Ilustrováno
Resumé: Bavlník. Pěstování bavlny v růz. zemích. Oceňování a obchod s bavlnou. Vlákno bavlny. Chemie bavlny. Hygroskopičnost, sorpce a botnavost vlákna bavlny. Bavlna mercerovaná. Analysa kvalitat. a kvantitat. Odpadky bavlny a strojená bavlna. Použití b. v přádelně. Kapok. Rejstřík.. Textil. úst. čs. (Brno)

Fučík, František
Technologická encyklopedie textilní : Encyklopedie textilních hmot. Sv. II.
Díl. I, Ovčí vlna, srsti, chlupy a přediva příbuzná / Napsal František Fučík. -- Brno : Textilní ústav českosl., 1948 (Praha : Práce). -- 255, [1] s. : [1] příl. oprav. ; 8° Ilustrováno
Resumé: Struč. obsah: Ovce a její rouno. Druhy ovčí vlny. Vlas. Mechanické vlastnosti, chem. stavba, chem. a mikroskopická analysa. Obchod s ovčí vlnou. Materiály jí příbuzné. Odpadky. Použití v přádelně. Umělá vlákna příbuzná.-Pokaždékapitole soupis užité literatury. Věcný rejstřík. Mnoho obrázků a tabulek..
* Vlna ovčí
* Textil - hmoty textilní