Obilí

Text dotazu

Co je to obilí?

Odpověď

Dobrý den, obilí (cereálie) je kulturní rostlina z čeledi lipnicovitých (trávy), již před mnoha tisíci lety pěstované pro své škrobnaté plody - obilky. Pšenice je hlavním obilím západní a jižní Evropy, žito ve střední a východní Evropě, obojí se pěstuje na mouku k výrobě chleba. Oves a ječmen se pěstují jako hodnotná krmiva.
Dalšími druhy jsou kukuřice a proso, ty potřebují teplé a rýže tropické až subtropické klima.
Již v prehistorické době byly pěstovány různé druhy pšenice - jednozrnka, dvouzrnka,  špalda a pohanka (není tráva, patří do čeledi rdesnovitých).
Sláma vymlácených stébel obilovin se užívá jako krmivo a stelivo, pro výrobu umělého hedvábí a k pletení slaměného zboží. Ozimy se vysévají na podzim, což je výhodné pro oblasti s krátkou vegetační dobou a dostatečnou sněhovou pokrývkou. Rychle rostoucí ječmeny a ovsy se vysévají na jaře jako jaře.
zdroj : encyklopedie Universum, Odeon : 2001

Další informace získáte na http://cs.wikipedia.org/wiki/Obil%C3%AD