Obecná porada o nápravě věcí lidských

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych věděla, ve kterém roce vydal (popř. kdy dopsal) J.A.Komenský své dílo Obecná pravda o nápravě věcí lidských.
Děkuji mnohokrát

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že jste měla na mysli dílo "Obecná porada o nápravě věcí lidských" nikoli "Obecná pravda o nápravě věcí lidských". Podařilo se nám zjistit, že "rukopis rozsáhlého latinského spisu vznikal kolem poloviny 17.
století. Za Komenského života však vyšly jen dva svazky. Spis, o kterém diskutovala celá vzdělaná Evropa, se v pozdějších dramatických letech ztratil a kompletní text byl nalezen až v roce 1935."
(http://www.j-a-komensky.cz/?id=literatura)
Konkrétně pak tento titul celým názvem " De rerum humanarum emendatione consultatio catholica  ad genus humanum, ante alios vero ad eruditos, religiosos potentes Europae" vyšel (předmluva a první dva díly ( Panaugia a
Panegersia)) v Amsterodamu  v roce 1662, údajně dvakrát (jednou ve foliu a jednou v osmerce) a v roce 1702 vyšla v Halle předmluva a Panegersie.

Zdroje:

* http://www.j-a-komensky.cz/?id=literatura
* BRAMBORA, Josef. Knižní dílo Jana Amose Komenského : Studie bibliografická. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1954.