obec Zubčice a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Při hledání svých předků, jsem se dostala až k obci Zubčice na českokrumlovsku. Nemohu dohledat odkud tam moji předci přišli. Poslední zmínku mám o Andreasu Skejvovi,(Skejva, nebo také Skýva, Skýba a později Marchal), který zemřel v roce 1804, byl to sedlák. Jeho manželka Eva, která zemřela v roce 1790. Můžete mi poradit kde hledat dál? Také nemohu najít význam příjmení Skejva a Marchal. Hledala jsem ve slovníku, ale marně. Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jakožto knihovníci Vám bohužel nejsme schopní nijak hmatatelně pomoci – informace o konkrétních rodinách či jednotlivcích knihovny neshromažďují (nejedná-li se o součást řádně vydaných knižních publikací). Další pátrání bude od Vás zřejmě vyžadovat návštěvu v místních archívech (ve Vašem případě bude asi nejvhodnější institucí Státní okresní archiv Český Krumlov, viz http://www.ceskearchivy.cz/statni-okresni-archivy/soka-cesky-krumlov/soka-ck-uvod/57-statni-okresni-archiv-cesky-krumlov). Je třeba pochopitelně vzít v úvahu, že toto archivní pátrání je poměrně náročné na čas a žádá si i základní znalosti práce s archivy. Dále existují i profesionální genealogické služby, v rámci nichž si můžete zaplatit pomoc odborníka (seznam firem, které podobné služby poskytují, najdete např. zde: http://www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Spolecenske-sluzby/Genealogicke-sluzby).

Příjmení Skejva má zjevně společný původ s příjmeními Skýva, Skýba, Skyba, která vznikla ze slova „skýva“ (nářeční varianta: „skyba“) – „krajíc chleba“.

Informace o původu příjmení Marchal bohužel v příručkách k etymologii českých příjmení chybí. Je možné, že má toto příjmení společný původ s příjmeními Marha, Marhol, Marhul, která vznikla zřejmě z německého osobního jména Marhold nebo z nářečního slova „marhule“ – „meruňka“. Dle statistik Ministerstva vnitra zpřístupněných na stránkách http://kdejsme.cz současně žije na území ČR 56 osob s příjmením Marchal (nejvíce v Praze, ale také v jihočeských okresech Kaplice a Trhové Sviny) a 42 osoby s příjmením Marchalová.

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha : Mladá fronta, 1983.

http://kdejsme.cz