Obec Uhlíře

Text dotazu

Dobrý den, využívám toho, že jsme spolu už komunikovaly a posílám další dotaz přímo.
Tentokrát se mi jedná o název obce Uhlíře (konkrétně v Podkrkonoší, u města Lázně Bělohrad).
U nás se traduje, že s v místě pálilo dřevěné uhlí v milířích, a proto je ten název. Může to být pravda nebo to může být i jinak? Pokud ano, lze nějak zjistit dobu vzniku obce Uhlíře, osídlení v místě. Samozřejmě v naší historii, žádné starší kultury nehledám.

Odpověď

Dobrý den,

Dr. Antonín Profous uvádí ve své knize "Místní jména v Čechách" následující informace o prvních zmínkách a pravděpodobném původu názvu obce:

"Uhlíře (lid. Oulíře i ten Oulíř, v Oulířích, do Oulíře!), ves 4 km jv. od N. Раkу: 1543 prodal zámek Peczku.. ves Jaworzij Dolnij, ves Vhlerze, DZ. 44 E 7 (DZ = Desky zemské); 1544 Peczku zámek.. Jaworzij Dolnij, Vhlyrze, DZ. 5 J 1; 1790 Hft Neudorf oder Bielohrad: Aulirž von 20 N., Schal. XVI, 139; 1835 Auhliř, ehemals Uhlíř, 3/4 St. n. von Bielohrad, Som. III, 233."

"Základní jméno těchto vsí pochází z ap. uhléř, uhlíř = kdo uhlí v milíři pálí, Kohlenbrenner, Köhler, Jg. IV, 719. [Jako os. jm.: 1379 Vhlers, DRC. 340; 1396 Mikuláš Uhléř řečený, Popr. R. 7.]"

Zdroj: PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 4.díl. S-Ž. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. str. 421.

Informace uvedené v knize Novopacko:

"Uhlíře

Jméno obce pochází pravděpodobně od uhlířů, kteří stavěli v okolí milíře k pálení dřevěného uhlí. První písemné zprávy o vsi Uhlíře pocházejí z roku 1532. V té době patřilo peckovské panství Janu Litoborskému z Chlumu. Dalšími pány panství byli postupně Karel Škopek z Bílých Otradovic, Barbora Miřkovská z Tropčic a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. V 17. století, kdy byl majitelem Albrecht z Valdštejna, se stala obec Uhlíře lénem Jindřicha ze St. Julien a součástí bělohradského panství. Obec prošla germanizací méně než ostatní obce v okolí."

Zdroj: BENČ, Bohuslav. Novopacko. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2005. 63 s., [88] s. obr. příl. Zmizelé Čechy. ISBN 80-7185-706-8.  str. 42.