Obec Silbersgrün

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla něco o založení vesnice Silbersgrün - Silbersgruen
(dnes chatová osada Háj - u Jindřichovic - západní Čechy). Případně kam se
obrátit.

Odpověď

Dobrý den,
Historický lexikon obcí ČR 1869 - 2005 a kniha Místní jména v Čechách se shodují, že první písemná zmínka o obci Silbersgrün pochází z roku 1523 z Loketského urbáře - výpis z něho učinil August Sedláček (v: Rukopisný materiál Augusta Sedláčka v Historickém ústavu AVČR v Praze na Hradčanech).
Šlikovský urbář, jak dokument také bývá nazýván, je zmíněn taktéž v historii obce Jindřichovice na webových stránkách obce:
http://www.obecjindrichovice.cz/soubory/z_historie_jindrichovic.pdf .

Název obce Silbersgrün byl odvozen z německých slov die Grün = louka, háj a
Silber(er) = stříbrník, název by se tedy dal přeložit jako louka, háj stříbrníka, v tomto případě se nejspíše jednalo o majitele stříbrných dolů.

Název obce byl změněn vyhláškou ministerstva vnitra ze dne 25.1.1949 o změnách úředních názvů míst v roce 1948.
(http://www.portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/
8411/_s.155/701?PC_8411_l=22/1949&PC_8411_ps=10 )

Bohužel, publikace, která by podrobněji popisovala historii obce Háj, nebyla dosud vydána. Je možné, že více informací by Vám mohlo poskytnout Krajské muzeum v Sokolově: http://www.omks.cz/cz/vypis.php .
Obec Jindřichovice na svých webových stránkách prezentuje dosti podrobnou historii. Jelikož je historie těchto dvou obcí blízce spjata, je možné, že zde budou disponovat podrobnějšími informacemi také k obci Háj: kontakt na Obecní úřad v Jindřichovicích: ou-jindrich@volny.cz .

Přehled historických dokumentů, které se o obci zmiňují, naleznete v knize Dr.Profouse "Místní jména v Čechách".

Zdroje:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 4.díl. S-Ž. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1957

Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005. 1.díl. 1. vyd.
Praha :Český statistický úřad, 2006. ISBN 80-250-1310-3 (Český statistický úřad :
1. díl : váz.)