Obec Nučice

Text dotazu

Prosím o informaci jak vznikl název obce - Nučice - Praha-západ
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

původ pojmenovaní Nučice jako městské části Prahy vychází z původního tvaru názvu obce - "Vnučice", jako ves lidí vnukových (k osobnímu jménu Vnuk) např. od příjmení Jacobus Wnuk. Postupem času však později narození a novousedlí obyvatelé jménu přestali plně rozumět a písmeno "V-" na začátku pojmenování pokládali mylně za předložku, čímž tedy z ostatku názvu vytvořili pro sebe lépe znějící pojmenování "Nučice". První písemná zmínka o Nučicích (pod názvem

Vnučice) pochází z roku 1037 a za součást Prahy je možno považovat od roku 1295, kdy daroval obce Nučice, Dušníky a Stodůlky král Václav II.

kapitule sv. Víta v Praze a ovlivnil tak jejich následné propojení v oblasti historie i ostatního vývoje.

Zdroj: Profous, A. a kol.: Místní jména v Čechách: jejich vznik, původ, význam a změny. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960.