Obec Munice - informace o historii a původu názvu

Text dotazu

Přestěhovala jsem se do obce Munice u Hluboké nad Vltavou. Nedaří se mi najít žádné prameny o historii obce ani o původu jména obce. Našla jsem jen zmínky o rodu Municů z 11. století. Děkuji Vám předem za jakékoliv informace.

Odpověď

Dobrý den,

v publikacích dostupných v NK ČR se nám podařilo zjistit informace o původu názvu jména a první zmínce o obci, ovšem o historii žádný dokument nepojednává. V tomto ohledu Vám doporučujeme obrátit se na Městský úřad v Hluboké nad Vltavou, zda zpracovává kroniku města spolu s informacemi o historii Munic, jakožto části města.
Jméno Munice má původ v označení "ves lidí Munových nebo Muňových". Toto pojmenování pochází z apelativa muňa= nekňuba, němý, hloupý, nemluvný člověk. Podle internetových stránek města Hluboká nad Vltavou, první zmínka o Municích pochází z roku 1348, Ottův slovník naučný však uvádí, že ves a rod Municů jsou připomínány již v 11.století. Pátrali jsme také po výše zmíněném rodě, ovšem žádné informace jsme v dostupných prostředcích nenalezli, máte-li zájem i o tyto informace, opět se pokuste obrátit na Městský úřad v Hluboké n.V.

Použitá literatura:
PROFPUS, Antonín; SVOBODA, Jan; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd.. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv. ; 24 cm

Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. Praha : J. Otto, 1888-1909. 28 sv. : il. ; 25 cm

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ; 24 cm.