Občina

Text dotazu

Dobry den, predem se omlouvam, pro pripad, ze svym dotazem vybocim z ramce referencni sluzby. Pokud se tak stane, neberte na muj dotaz zretel. Hledam nejake zakladni prace, ktere se venuji obcinam ("občina"). Neporadite mi, kde bych mohl zacit? Dekuji.

Odpověď

Dobrý den, zánikem obecního vlastnictví (ve smyslu občin) v minulosti vymizel pojem občina z literatury. V současné době tedy zmínky o občinách nenacházíme, literatura na toto téma není publikována. Výjimkou je článek v ekologickém měsíčníku Sedmá generace: JOHANISOVÁ, Naďa. Cechy, občiny a spor o slovo socialismus. Sedmá generace: společensko ekologický měsíčník [online]. 2003, č. 3 [cit. 2004-26-01].
Dostupný z: <http://www.sedmagenerace.cz/index.php?art=clanek&id=20 >.

Podrobný výklad termínu občiny (allmendy) uvádí Ottův slovník naučný :
illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. Praha : J. Otto, 1888-1909. 28 sv. : il., který je volně dostupný ve studovnách Národní knihovny ČR

V tomto slovníku také naleznete základní prameny, které byly použity pro tvorbu tohoto hesla. Jsou to:
ČÍŽEK, Karel. Spory o pozemky obecní (1889)- dostupné v NK pod signaturami
54 D 1327 a II057696

FIEDLER, František, O obecním statku (1889) - dostupné v NK pod signaturou
54 F 12798 a II045910

PRAŽÁK, Jiří Rakouské právo ústavní, část I. (1895)

FIEDLER, Zemědělská politika, sv.I (1899) - dostupné v NK pod signaturou 54 D 001805/Sv 1 b

LAVELEYE. De la propriété et des ses formes primitives (1879)

PEYRER, Karel. , Die Regulierung der Grundeigenthumverhältnisse (1878)

SCHIFF. Österreichs Agrarpolitik seit der Grundentlastung, sv. I (1898)