Obchodní stezky ve středověku

Text dotazu

V okolí mého bydliště Horního Jelení nacházejí amatéřští hledači kovů zajímavé exponáty pocházející z XVI. a XVII. století. Domnívám se, že zde musela vést nějaká stezka. Na internetu jsem nalezl soubor Stezky.pdf, na kterém jsou vyobrazeny staré stezky na území Čech a Moravy. Pro potvrzení mé domněnky je zajímavá stezka Orlicko - romžská, která podle popisu v tomto souboru měla trasu Kroměříž-Prostějov-Moravská Třebová-Ústí nad Orlicí-Hradec Králové-Jičín. Nedaří se mi ale nalézt podrobnosti kudy vedla mezi Ústím nad Orlicí a Hradcem Králové. Prosím Vás o pomoc v rozluštění, předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

stará obchodní stezka Orlicko-romžská spojující Prostějov a Jičín vedla opravdu podél Tiché Orlice a Orlice. Dle podrobného zákresu trasy do mapy uveřejněného v "Atlasu starých stezek a cest" ovšem vedla po druhém břehu Tiché Orlice, než na kterém leží  městečko Horní Jelení. Z velké míry v tomto úseku kopíruje předpokládaná trasa stezky dnešní silnici 317. Díky blízkosti obchodní stezky se ovšem dá předpokládat, že obchodní ruch byl v městečku Horní Jelení výraznější než ve vzdálenějších obcích.

Použité zdroje:

* KVĚT, Radan. Atlas starých stezek a cest na území České republiky. Brno: Studio VIDI, 2011. 229 s. ISBN 978-80-254-8927-7.

* KVĚT, Radan. Duše krajiny: staré stezky v proměnách věků. Vyd. 1. Praha: Academia, 2003. 195 s. ISBN 80-200-1012-2.

* KVĚT, Radan. Staré stezky - součást lidské kultury. Vyd. 1. Brno: Littera, 2012. 58 s. ISBN 978-80-85763-69-0.