Občané izraelitského vyznání v obcích Loučeň,Studce,Mcely a Jíkev

Text dotazu

Dobrý den.Zajímaly by mne podrobnosti o občanech
izraelitského vyznání,kteří se usadili v obcích Loučeň,Studce,Mcely a Jíkev
v nymburském okrese.V soupisu poddaných z roku 1648 jsou již
vzpomínáni.Zejména by mne zajímal jejich stav,případně specifikace živnosti
nebo jejich další osud.Ke které ŽNO patřli a kde byli pohřbíváni.

Odpověď

Dobrý den,
podrobnější popis osob židovského vyznání žijících ve Vámi uvedených obcích jsme nalezli pouze v knize "Mcely 1252 - 2002". O Židech, kteří zde žili, se v knize můžete dočíst následující:
"Patent císaře Josefa II. o náboženské toleranci zlepšil předchozí možnosti pro to, aby se ve Mcelích usadilo i několik rodin podnikavých Židů. Již roku
1713 byl ve Mcelích evidován židovský kramář a řezník a od roku 1793 tam žila rodina kramáře Pollaka a rodina podomního obchodníka Chitze. Roku 1825 přichází z Dětenic nový nájemce panské palírny, výčepu a draslárny Izák Nohel s rodinou a usazuje se v nové panské vinopalně na návsi. Po roce 1820 si Pollakové v pronajaté části domu kupce Jana Petrtýla přímo proti faře otevírají koloniál a provozují sklenářskou živnost. V polovině předminulého století tak žilo ve Mcelích ve stovce popisných čísel 564 katolíků, 24 evangelíků a 12 izraelitů. Tím byla narušena předchozí náboženská jednotlivost"
(DUDEK, František. Mcely 1252-2002. 2. upr. vyd.[Nymburk] : Pro Svazek obcí Svatojiřský les vydal Vega-L, 2006. s. 32.) Kniha obsahuje také samostatnou pasáž o židovské rodině Pollakových (str. 80).

Zmínky o Židech v jiných Vámi uvedených obcích se nám bohužel podařilo nalézt již pouze kusé:
Kniha "Loučeň a Thurn Taxisové" uvádí jména židovských obyvatel, kteří byli odvlečeni za 2. světové války do koncentračních táborů. V té době žila v Loučni rodina Fischerových (Kurt Fischer a Emilie Fischerová) a ve Studci Krausovi (Zikmund, Anna a Eliška).
(MAREČEK, Zdeněk. Loučeň a Thurn Taxisové : pohledy do doby minulé i nedávné. Nymburk : Vega-L, 2006, c1998.)

Přehled osob židovského vyznání, kteří zahynuli za druhé světové války, nabízí také publikace:
*  Oběti druhé světové války v okrese Nymburk 1939-1945 : jmenný seznam.
Nymburk : Okresní úřad, [1995].
(kromě výše uvedených rodin je zde zmíněna rodina Polákových (Pollakových - Max a Alberta) z obce Mcely)

Se svým dotazem se určitě zkuste obrátit na Polabské muzeum - Nymburk, které sídlí v budově bývalé synagogy a mimo jiné nabízí expozici k dějinám Židů města a jeho okolí. Kontakt: http://www.polabskemuzeum.cz/nymburk/kontakty

Prostudovat můžete i další publikace uvedené v literatuře výše uvedených knih, jež v některých případech nemáme v Národní knihovně ČR k dispozici.

Podrobnější informace ovšem bude patrně možné získat pouze archivním pátráním v židovských matrikách, soupisech židovského obyvatelstva apod.
viz
* http://www.toledot.org/jewishgen-cz.html#famil
* http://prameny.euweb.cz/matriky.htm

Knihy, které Vám mohou pomoci udělat si obecnou představu o dějinách a situaci židovského obyvatelstva na území Čech:

* KRATOCHVÍL, Jan. Židé v Čechách a na Moravě = Jews in Bohemia and Moravia . [Česko : s.n., 2008?]. ISBN 978-80-254-2339-4.
* Židé v Čechách ... : sborník příspěvků ze semináře konaného ... Praha :
Židovské muzeum v Praze, [2007]-
* PUTÍK, Alexandr. Dějiny Židů v Čechách a na Moravě. I, Od počátků po emancipaci. Praha : Židovské muzeum v Praze, 2005. ISBN 80-86889-00-9.
* PEKNÝ, Tomáš. Historie Židů v Čechách a na Moravě.  2., přeprac. a rozš.
vyd. Praha : Sefer, 2001. ISBN 80-85924-33-1.