nudista a naturista

Text dotazu

Prosím jaký je rozdíl mezi nudistou a naturistou?

Odpověď

Dobrý den,

i přestože oba dva tyto pojmy patří do běžného slovníku, nenašli jsme příliš zdrojů, které by důkladněji vysvětlovaly rozdíl mezi termíny „nudismus“ a „naturismus“. Stručný etymologický slovník jazyka českého uvádí pro termín „naturismus“ vysvětlení: „směr oslavující přírodu“. „Nudismus“ definuje slovník jako „kult nahoty“.

Přínosnější se tentokrát zdá být definice z anglické Wikipedie, která uvádí, že užívání a význam těchto pojmů se v různých zemích liší. Zatímco např. ve Spojených státech jsou tato slova považována za synonyma, ve velké Británii existuje výrazný rozdíl v jejich chápání: za nudismus se považuje pouhé aktivní vystupování bez oblečení, kdežto naturismus je považován za specifický životní styl, opřeny – vedle pozitivního vztahu k nahotě  -  o lásku k přírodě a životnímu prostředí, úctu k ostatním bytostem, zdravé stravování, pacifismus.

Zdroje:

Holub, J. – Lyer, S.: Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992.

http://en.wikipedia.org/wiki/Naturism