Nový uživatel

Text dotazu

Dobrý den, v rámci 2. ročníku navazujícího studia bych měla začít psát diplomovou práci. Vzhledem k tomu, že škola příliš nevychází vstříc kombinovaným studentům, potřebuji získat přístup k odborným publikacím - zejména marketingovým. Proto bych se chtěla zeptat, jakým způsobem funguje registrace a samotné půjčení či práce s materiály přímo v prostorách NK ČR. Stránky obsahují velké množství informací, ve kterých se příliš neorientuji, a proto budu velmi vděčná za Vaši odpověď. Předem Vám velmi děkuji za Váš čas.

Odpověď

Dobrý den,

registrace probíhá v Hale služeb v přízemí Klementina, budete k ní potřebovat doklad totožnosti (nejlépe občanský průkaz). Roční registrační poplatek je 100 Kč, k tomu připočítáváme 10 Kč za vystavení čtenářského průkazu. Knihy si můžete následně objednat pomocí elektronického katalogu NK (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc . Svazky uskladněné v Klementinu (v katalogu s poznámkou „Sklad Klementinum“) by měly být k dispozici do dvou hodin od objednání, svazky ze skladiště Hostivař (v katalogu s poznámkou „Sklad Hostivař“) – další den odpoledne. Platný čtenářský průkaz opravňuje k bezplatnému využívání studoven Národní knihovny, jejich příručního fondu a služeb (informace o provozní době knihovny najdete na stránkách http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Provozni_doba&submenu3=65). Na místě můžete také kopírovat (cena za jednu stranu ve formátu A4 je 2Kč). Kromě knižního fondu můžete také ve studovně Referenčního centra využit přístupu k licencovaným online databázím, jejichž seznam najdete na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3 (některé z těchto databází jsou dostupné i prostřednictvím tzv. vzdáleného přístupu).  V případě jakýchkoli dalších dotazů, rádi Vám poradíme na místě.