Noviny z 29.3. 1914

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se informoval, zda je možné v
Národní knihovně získat kopii jakýchkoliv novin z dne 29.3. 1914. Pokud by
nebyly k dispozici noviny z tohoto dat, tak pak novin z jakéhokoliv data
roku 1914. Současně bych se rád informoval zda je možné si pořídit fotokopie
těchto novin pro vlastní potřebu.

Odpověď

Dobrý den,

pokud máte zájem o výtisk z konkrétního data bez ohledu na titul periodika, pak nejsnazší a nejpohodlnější cestou jak kopie získat je využití systému Kramerius NK ČR (http://kramerius.nkp.cz ), který zpřístupňuje plné texty starších a ohrožených periodik a monografií v digitalizované podobě.

Vzhledem k autorskému zákonu však může být přístup k plným textům některých dokumentů omezen pouze na počítače ve studovnách Národní knihovny. U monografií se jedná o vydání po r. 1880, u periodik o vydání po r. 1890. U některých deníků, které neobsahují vysoký podíl autorských článků, může být hranice pro zpřístupnění plných textů posunuta a mimo budovu NK ČR může být umožněno prohlížení i výtisků s vydáním po r. 1890. Jedná se však o individuální tituly.

Výtisk z 29.3.1914 je v systému Kramerius k dispozici například u periodik Národní politika (včetně příloh), Národní listy, Bohemia (německy psaný deník vydávaný v Praze) - tato periodika jsou v požadovaném roce v plném textu zpřístupněna i mimo NK ČR - nebo Lidové noviny, které je ovšem možné prohlížet již pouze v Národní knihovně.

Kramerius umožňuje prohlížení jednotlivých ročníků, proto si můžete konkrétní číslo jednoduše vyhledat, u volných dokumentů případně i sám vytisknout (Kramerius nabízí také generování PDF souboru v rozsahu max. 20 stránek). K tisku dokumentů (volných i autorsky chráněných) lze také využít samoobslužné tiskárny ve studovnách Národní knihovny (formát A4 = 2,-, formát A3 = 4,-), např. v Referenčním centru (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm) , nebo zhotovení kopií objednat v NK ČR prostřednictvím objednávky -http://www.nkp.cz/forms/kopie_kramerius.html .

V souladu s autorským zákonem č. 216/2006 Sb., kterým se mění zákon č.121/2000, o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským, jsou kopie zhotovené NK ČR určeny výlučně ke vzdělávací, výzkumné a osobní potřebě objednavatele. Použití k jinému účelu musí být smluvně ošetřeno.