Noviny k narozeninám

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbičkou o informaci, zda by bylo možné oscanovat titulní stranu Mladé fronty a Lidových novin z 2.10.1952 a za jakou cenu by to bylo ev.proveditelné ...stačí mi to elektronicky, chtěla bych to mamince dát k narozeninám, aby věděla, co v tento její významný den, měly periodika na titulu:-) Pokud to není možné, omlouvám se...
Příjemný den přeji a děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
titulní strany periodik jako dárek pro Vaši maminku Vám samozřejmě rádi zhotovíme, ovšem vzhledem k autorskému zákonu 121/2000 Sb. není možné z roku 1952 pořizovat digitální kopie a následně je uživateli zasílat (výjimku tvoří služba Elektronické dodávání dokumentů (http://www.nkp.cz/pages/edodo.htm), která, upřímně řečeno, se kvůli 2 stránkám příliš nevyplatí a navíc je také finančně náročnějí).

Můžeme Vám ovšem vyhotovit papírovou kopii. Cena kopií se řídí Ceníkem placených služeb a poplatků NK ČR (naleznete ho na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_cenik.htm). Do výsledné ceny se dále připočítává příplatek za přípravu dokumentů 30 Kč za 10 jednotek paušálně (v případě, že je nutné dokument objednat a vyexpedovat ze skladu) a v případě zaslání poštou také balné 35 Kč a poštovné dle tarifů České pošty.

Nyní k Vámi vybraným novinám. Mladá fronta z data 2.10.1952 je dostupná v rámci digitální knihovny Kramerius (http://kramerius.nkp.cz), tedy kopie by byla pořízena z tohoto zdroje. Jedna strana A3 (vzhledem k velikosti originálu doporučujeme A3) černobílá stojí 4 Kč, barevná 19 Kč (noviny ovšem byly černobílé, tedy barva by se v tomto případě nijak nepromítla, max. s jemným nádechem žluté/hnědé). V případě, že je pořizována kopie z Krameria, uživatel platí pouze vyhotovení kopie, nikoli žádný další poplatek za přípravu materiálu.

Lidové noviny vycházely bohužel pouze do 8.2.1952, poté byly pozastaveny, obnoveny byly až v r. 1990. Místo Lidových novin Vám však můžeme nabídnout Rudé právo (v systému Kramerius), Lidovou demokracii (tištěná podoba a mikrofilm; tisk A3 čb = 13 Kč, bar A3 = 19 Kč; mikrofilm A3 pouze čb = 9,50 Kč), Zemědělské noviny (tištěná podoba).

Napište nám, prosím, zda si přejete vyhotovit papírové kopie a pokud ano, které periodikum vedle Mladé fronty chcete. Dále vás prosíme o upřesnění, zda si přejete barevnou či černobílou podobu; formát A3 opravdu doporučujeme, minimálně kvůli čitelnosti.
Dále Vás prosíme o informaci, zda budete chtít kopie zaslat poštou (v tomto případě uveďte doručovací adresu) či zda si je přejete vyzvednout osobně v NK ČR. V případě osobního odběru je cena placena hotově, pokud noviny budete chtít zaslat poštou, je možné platit složenkou, kterou obdržíte spolu s kopiemi.

Pokud se rozhodnete objednávku kopií potvrdit, učiňte tak, prosím, na adresu reference@nkp.cz, kde přijímáme mmj. placené zakázky. Služba Ptejte se knihovny poskytuje pouze bezplatné poradenství a služby. Děkujeme.

Pokud byste potřebovala jakékoli upřesňující informace, neváhejte se na mě obrátit.