noviny 1927 - 1947, kopie

Text dotazu

Dobry den, rada bych se dozvedela, jake se vydavaly noviny v Praze 8 prosince 1927 a 5 zari 1947 v okoli Nachodska? Jak bych mohla ziskat jejich kopie? Moc vam dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobry den,

bohuzel se nam nepodarilo nalezt noviny, ktere by odpovidaly primo Vasemu dotazu. Primo v Nachode ani v blizkem okoli (Jaromer, Nove mesto nad Metuji, Dobruska, Cerveny Kostelec) v roce 1947 pravdepodobne nevychazel zadny denik. V roce 1945 v Nachode vychazely noviny s nazvem Lidove proudy (signatura NK CR 54 A 731), ktere vsak od roku 1946 zmenily misto vydavani a az do roku 1948 byly vydavany v Hradci Kralove. Do 27.4.1945 byly v Nachode vydavany i Nachodske listy (signatura NK CR 54 A 893/1911-1935).
Souborna baze regionalnich serialu Kralovehradeckeho kraje (za leta 1800-1965) uvadi, ze v Nachode byl v roce 1947 vydavan tydenik Jiraskuv kraj: oficialni tydenik Okresniho narodniho vyboru v Nachode (signatura NK CR 54 A 2113/1946-1948).

Soucasti Prahy VIII v roce 1927 byla Liben, Strizkov, Kobylisy, Troja a Bohnice. V bibliografii Noviny Ceske republiky 1919-1945 je mozne vyhledat periodika podle mista vydavani, Praha vsak bohuzel neni rozdelena na jednotlive mestske casti. V Praze vychazelo pomnerne velke mnozstvi jak celorepublikovych periodik (Lidovy denik, Narodni listy, Venkov, Pokrok, Hospodarska politika atd.)tak i periodik regionalnich (napr. Prazsky vecernik, Vinohradske listy). Primo v Libni byly v letech 1934-1941 vydavany Libenske noviny. V databazi PER jsme pro rok 1927 nasli pouze dve periodika, ktera maji spojitost s Prahou VIII. V letech 1922-1929 vychazely v Praze-Libni Zpravy telocvicne jednoty Sokol v Praze-Libni (nenachazi se v NK CR) a v letech 1919-1941 vydavala Telocvicna jednota Sokola v Kobylisich mesicnik U naseho krbu (signatury NK CR: 54 G 6178 1922, 1935 a Narodni konzervacni fond III 9288 1936-1940).
U zadnych z vyse uvedenych titulu jsme primo neoverovali, zda skutecne vysly 8.12.1927, pripadne 5.9.1947.
Podrobne zaznamy periodik naleznete v nasledujicich zdrojich:
databaze PER -
http://snape.mzk.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=sbp01_per
KUBICEK, Jaroslav. Noviny Ceske republiky 1919-1945. 2 sv. Brno : Sdruzeni knihoven CR, 2004.
Souborna baze regionalnich serialu Kralovehradeckeho kraje (za leta 1800-1965) - http://regiodok.svkhk.cz/index.asp

Kopie z novin ve fondu NK CR si muzete objednat prostrednictvim e-mailu na adrese reference@nkp.cz nebo osobne primo ve studovnach NK CR. Pri objednavani kopii ve studovnach je nutne mit jiz noviny objednane ze skladu a zalozene strany, z nichz chcete zhotovit kopie. Noviny je mozne objednat ke studiu prostrednictvim naskenovaneho Generalniho katalogu I (http://katif.nkp.cz), v nekterych pripadech i prostrednictvim elektronickeho katalogu NK CR - baze NKC. Pro objednani v NKC a nasledne studium dokumentu ve studovach je nutny platny ctenarsky prukaz.
Cena kopii se zpusobu jejich zhotoveni, respektive od fyzickeho stavu konkretniho svazku. Pri zhotovovani kopii prostrednictvim velkoformatoveho skenneru je cena 1 strany cernobile kopie formatu A3 13,- Kc, pri zhotoveni kopie z jiz existujiciho mikrofilmu je cena 1 strany cernobile kopie formatu A3 13,50 Kc. K cene kopii se pri objednavani kopi e-mailem dale pricita poplatek za pripravu predlohy (30,- do 10 citaci) a dale postovne doporucene a balne (35,- Kc).

Doufame, ze Vam tyto informace pomohou, pokud byste svuj dotaz mohla vice upresnit, pokusime se vyhledat dalsi tituly.